کارت ارزی چیست؟

4.9/5 - (81 امتیاز)

با استفاده از کارت های ارزی بین المللی می توان در سراسر دنیا پرداخت های خود را انجام دهید. این کارت ها کاربردها و مزایای زیادی دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های این کارت ها این است که می توانید در تمام کشورهای دنیا ( به جز چند کشور تحریم شده از جمله ایران) با داشتن یک کارت ارزی بین المللی از خدمات فراوان کارت استفاده نمایید. این خدمات شامل خرید آنلاین، برداشت از خودپرداز(ATM)، پرداخت فروشگاهی از دستگاه پوز(P.O.S)، انتقال پول هم به صورت کارت به کارت و هم به صورت حساب به حساب و دیگر خدمات می باشند.

با تهیه این کارت های ارزی می توانید در وب سایت های خارجی مختلف پرداخت های آنلاین خود را انجام دهید. اما متاسفانه به دلیل تحریم هایی که علیه کشور ایران وجود دارد شما نمی توانید این کارت ها را به صورت مستقیم خریداری و استفاده نمایید. به همین دلیل کسانی که قصد پرداخت ارزی و یا انتقال ارز را به کشورهای مختلف دارند باید با استفاده از خدمات شرکت های واسط اقدام به خرید این کارت ها بکنند.

این کارت های ارزی بین المللی که در تمام دنیا استفاده می شوند دارای دسته بندی های مختلف می باشد که در ادامه به بررسی انواع دسته بندی کارت های ارزی اشاره می کنیم:

انواع کارت های ارزی

کارت اعتباری یا Credit Card

کارت اعتباری یکی از انواع کارت ارزی می باشد که در ایران وجود ندارد زیرا نحوه صدور آن به اعتبار مالی فرد بستگی دارد. برای تهیه و استفاده از این نوع کارت، شما به یک میزان مشخصی از اتبار نیاز دارید که این اعتبار از سمت بانک خارجی مدنظر شما به شما داده می شود. این اعتبار نیز بر اساس میزان حقوق، سابقه مالی و … به شما تعلق می گیرد. هرچه سابقه و میزان تراکنش های مالی شما بهتر باشد، مسلما اعتباری که به شما تعلق می گیرد از میزان بالاتری برخوردار است.

پس از اینکه اعتبارسنجی شما توسط بانک مورد نظر انجام شد، کارت اعتباری که به حساب بانکی شما متصل است برای شما صادر می شود. با استفاده از این کارت شما می توانید به اندازه اعتباری که کسب کردید یا حتی بیشتر خرید نمایید و سپس بقیه مبلغ را به بانک برگردانید. توجه داشته باشید که این کارت ها برای کسانی که در ایران زندگی می کنند هرگز صادر نمی شود مگر اینکه فرد شهروند کشور خارجی مورد نظر باشد.

کارت پیش پرداخت یا Prepaid Card

کارت پیش پرداخت یکی دیگر از انواع کارت های ارزی بین المللی می باشد که این کارت ها در ایران با نام گیفت کارت یا کارت هدیه نیز شناخته می شود. برای تهیه این کارت ها به هیچ عنوان لازم نیست که کارت ها به حساب بانکی متصل شوند. به عبارت دیگر، میزان شارژ و موجودی مدنظر شما در کارت هدیه وجود دارد و نه در حساب بانکی شما. از این کارت ها تنها می توان برای خرید آنلاین و یا خرید فروشگاهی استفاده کنید و برای انتقال وجه قابل استفاده نمی باشد زیرا برای انتقال وجه کارت ارزی شما باید به یک حساب بانکی متصل باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که برخی از کارت های هدیه یا پیش پرداخت قابلیت شارژ مجدد را دارند. این کارت ها در حال حاضر در ایران صادر می شود و قابل استفاده می باشد.

کارت نقدی

کارت نقدی یا Debit card مانند کارت های اعتباری متصل به حساب بانکی می باشد با این تفاوت که شما تنها قادر به خرید به اندازه موجودی حساب بانکی تان می باشید. تمام کارت های بانکی موجود در ایران از این نوع کارت می باشند. تمام کارت های صادر شده در ایران از نوع دبیت هستند. این کارت ها قابلیت شارژ مجدد را نیز دارند.

کارت مجازی یا Virtual Card

این کارت ها همانطور که از نامشان مشخص است، به صورت فیزیکی نیستند بلکه صدور آن ها به صورت مجازی انجام می شود. اطلاعات این کارت ها مانند شماره کارت، تاریخ انقضا و غیره از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود. به همین دلیل از این کارت ها فقط برای خریدهای آنلاین می توانید استفاده کنید.

4.9/5 - (81 امتیاز)