ویزا کارت

5/5 - (1 امتیاز)

ویزا یک شرکت خدمات مالی آمریکایی چند ملیتی می باشد که دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا، ایالت متحده آمریکا قرار دارد و وجود این شرکت رونق زیادی به اقتصاد این شهر بخشیده است. این شرکت تسهیلات لازم برای مبادلات مالی الکترونیکی در تمام دنیا را ارائه می دهد. این تسهیلات بیشتر از طریق کارت های نقدی و کارت های اعتباری و با نشان تجاری ویزا انجام می شود.

این شرکت در سراسر دنیا فعالیت می کند و دارای شعبه های زیادی در سراسر دنیا می باشد. ویزا کارت جزو مشهورترین خدمات شرکت ویزا می باشد و به صورت کاملا انحصاری اقدام  به چاپ و توزیع ویزا کارت می کند. خدمات این شرکت باعث شده سطح زندگی مردم بالاتر رود.

 

تاریخچه ویزا کارت

در اواسط سال 1950 بسیاری از افراد طبقه متوسط در ایالات متحده آمریکا حساب های بانکی زیادی را افتتاح کرده بودند که خیلی ناکارآمد بود زیرا باید تعداد زیادی کارت را با خود همراه می داشتند و صورت حساب های مختلفی را هر ماه پرداخت کنند. در این زمان داشتن احساس نیاز به یک ابزار مالی یکپارچه بسیار احساس می شد اما کسی نتوانست راه حل مناسبی برای این مشکل پیدا کند. البته برای ایجاد کارت های چندمنظوره اعتباری تلاش های زیادی انجام گرفت اما چون این تلاش ها از سمت بانک های کوچکی که منابع لازم برای این کار را نداشتند انجام می شد نتیجه رضایت بخشی نیز نداشت.

ویلیامز و تیم او، مطالعات و پژوهش های زیادی روی این شکست ها انجام دادند. آن ها همچنین نمونه های موفق این کارت ها را نیز بررسی کردند و دلایل موفقیت آن ها را کاملا بررسی کردند. او شهر فرزنو را به دلیل داشتن جمعیت 250 هزار نفری برای آزمایش این کار انتخاب کرد. زیرا این جمعیت برای راه اندازی سامانه کارت اعتباری به قدر کافی بزرگ و برای کنترل هزینه های اولیه به قدر کافی کوچک بود. دلایل دیگر انتخاب این شهر انزوای نسبی مردم این شهر و سهم بازار بالای این بانک بودند.

آزمایش اولیه آن ها موفقیت آمیز بود و به سرعت سامانه کارت های اعتباری گسترش پیدا کرد و به زودی تعداد این کارت ها در سراسر ایالت به 2 میلیون رسید. اما مشکلاتی برای این کارت ها به وجود آمد زیرا ویلیامز در رابطه با درست کاری مشتریان بسیار خوش بین بود و حدود 4 درصد برای تخلفات تخمین زده بود که این درصد به 22 درصد رسید. پس از آن در سال 1965 امتیاز این سامانه را به بانک های خارج از ایالت اعطا کردند و شبکه بزرگی از این سامانه در سرتاسر  ایالت متحده آمریکا شکل گرفت و در اواخر سال 1960 این امتیاز به بانک های سایر کشورها نیز اعطا می شد.

در سال 1970 سک شرکت به نام ان بی آی برای مدیریت و گسترش این سامانه تاسیس شد و کمی بعد یک شرکت چند ملیتی به نام ایبانکو برای مدیریت بین المللی این سامانه تاسیس شد. این شرکت در تلاش برای یکپارچه کردن سامانه در تمام کشورها بود به همین دلیل تمام دارندگان این امتیاز را باهم متحد کرده و یک نام واحد به اسم ویزا روی این کارت ها گذاشت. ویزا در حال حاضر یک سامانه پرداخت جهانی می باشد که مشتریان، دولت ها و موسسات مالی در سراسر دنیا را به هم مرتبط می سازد.

در سال 2009 حجم مالی تراکنش های این سامانه به 4.4 تریلیون دلار رسید و در سال 2012 شرکت ویزا در آمدی بالغ بر 10.42 میلیارد دلار داشته است. در سال 2016 ویزا با پی پل همکاری خود را شروع کرد و پس این همکاری مشتریان پی پل می توانند از فروشگاه های فیزیکی نیز خرید کنند و مشتریان ویزا هنگام استفاده از خدمات پی پال کارمزد کمتری می پردازند.

 

عملیات

از سال 1958 که این سامانه فعالیت خود را شروع کرد به تدریج ارسال و استفاده این کارت ها برای مشتریان نیز گسترش پیدا کرد. به تدریج شبکه های مختلفی که در کشورهای مختلف وجود داشتند بر اساس نیاز به یکپارچگی به یک شبکه پیوستند و در سال 1975 شرکت بین المللی ویزا تاسیس شد. امروزه شرکت ویزا خدمات خود را در سه بخش ارائه می دهد:

 

5/5 - (1 امتیاز)