ویزا کارت (Visa Card) چیست؟

شاید از افراد مختلفی که از ویزا کارت استفاده کرده اند، تعاریف متفاوتی از این روش شنیده باشید. ولی دقیقا ویزا کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

ویزا کارت، به مجموعه ای از کارت ها شامل کارت های اعتباری، نقدی و پیش پرداخت گفته می شود که طیف وسیعی از خدمات خود را به کاربرانش ارائه می دهد. با استفاده از ویزا کارت می توانید در تمامی کشورها پرداخت انجام دهید. به سایر کشورها پول اراسل و یا از آن ها دریافت نمایید و از سایت های اینترنتی سراسر دنیا خرید کنید. با استفاده از ویزا کارت می توانید برای برداشت وجه نقد، انتقال وجه و سپرده پس انداز نیز استفاده کنید. علاوه بر این اگر کاربر ویزا کارت باشید، از تبلیغات و پیشنهادات اختصاصی آن نیز بهره مند می شوید.

البته به دلیل تحریم های اعمال شده علیه کشور ایران، در حال حاضر شبکه ویزا در ایران فعالیت ندارد و ایرانیان برای پرداخت های خارجی خود باید مشقت های فراوانی کشیده و حتی هنگام سفرهای خارجی به جای کارت بانکی، ارز نقد با خود به همراه ببرند.

کاربرد ویزا کارت چیست؟

اگر بخواهیم به صورت ساده بگوییم کاربرد ویزا کارت شامل موارد زیر می شود:

– خرید حضوری با استفاده از دستگاه های کاتخوان

– دریافت پول نقد به کمک دستگاه های خودپرداز

– پرداخت آنلاین در وب سایت ها و اپلیکیشن ها برای انجام خرید های آنلاین کالاها و خدمات

– پرداخت به صورت آفلاین با استفاده از تلفن یا فرم های کاغذی

همانطور که مشخص است و به صورت کلی کاربرد یک ویزا کارت، جایگزین پول نقد است. ارائه این خدمات در سطح جهانی، با همکاری بانک ها و شرکت های متعدد بین المللی و سیستم بانکی کشورها با شرکت ویزا، در یک شبکه جهانی میسر شده است. به گونه ای که یک ویزا کارت صادر شده در یک کشور می تواند در تمامی درگاه های آنلاین، خودپردازها و کارتخوان ها در سرتاسر جهان که ویزا کارت قبول کنند، به عنوان جایگزین پول نقد عمل کند.

ویزا کارت در ابتدا برای مصرف کنندگان متوسط و کوچک در ایالات متحده آمریکا کاربرد داشت. اما پس از توسعه این شرکت در سطح بین المللی، سهام شرکت ویزا به صورت عمومی در بازار بورس عرضه شد و تمرکز اصلی کسب و کار این شرکت به غول پرداخت های جهانی تغییر مسیر داد. این شرکت خدمات پرداخت سریع، مطمئن و قابل اعتماد الکترونیکی خود را به کسب و کارها، کاربران، موسسات مالی و دولت ها در بیش از 200 کشور و منطقه ارائه می دهد. شبکه پردازش ویزا با نام VisaNet نیز قادر به اداره بیش از 65000 پیام تراکنش در یک ثانیه همراه با پشتیبانی از کلاهبرداری و تقلب برای مصرف کنندگان و اطمینان از پرداخت برای بازرگانان می باشد.

کاربرد ویزا کارت با توجه به نوع کارت صادر شده متنوع و متفاوت است. این کارت ها با پاداش تخفیف بلیط هواپیما، هتل و بسیاری از خدمات و محصولات دیگر در خدمت کاربران قرار می گیرند.

نحوه پردازش تراکنش های کارت اعتباری ویزا کارت

حال که می دانید ویزا کارت چیست و با کاربردهای آن آشنا شدید بد نیست از نحوه پردازش تراکنش های این نوع کارت های اعتباری نیز اطلاعاتی داشته باشید. ویزا کارت یک بازار دوطرفه است که هم به صاحبان کارت، صادرکنندگان و پردازنده های صادرکننده و هم به بازرگانان، خریدارها و پردازنده های خریدار خدمات می دهد. یک معامله معمولی در ویزا زمانی آغاز می شود که صاحب کارت اعتباری ویزا، آن را به یک فروشنده برای پرداخت کالاها یا خدمات خود ارائه دهد. اولین گام معامله مجوز است، این فرایند تایید یا رد یک معامله قبل از خرید نهایی است.

در ابتدا صاحب کارت آن را به فروشنده برای پرداخت کالا یا خدمات می دهد.

در گام بعدی دستگاه pos فروشنده، شماره ی اکانت و دیگر داده های رمزگذاری شده روی نوار مغناطیسی کارت یا تراشه الکترونیکی را می خواند.

پردازنده اطلاعات تراکنش را به پیام درخواست کجوز تبدیل کرده و آن را به ویزا کارت انتقال می دهد.

سپس بانک صادرکننده کارت، درخواست مجوز را بررسی میکند.

درخواست داده شده از تمامی بعدهای تقلب و کلاهبرداری،تایید وضعیت خوب یا بد حساب و اعتبار کافی تراکنش بررسی می شود و سپس پاسخ مجوز به ویزا داده می شود.

ویزا واکنش مجوز به خریدار یا پردازنده خریدار را انجام می دهد.

خریدار یا پردازنده خریدار نتیج درخواست مجوز را به ترمینال تجاری ارسال می کند.

Rate this post