امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

بررسی تفاوت های میان بیت کوین و بلاکچین

گروهی از افراد با تصور اینکه بلاکچین و بیت کوین یک چیز هستند، از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند. با وجود نزدیکی بسیار زیاد این دو، اما تفاوت بیت کوین و بلاکچین ، کاملا مشهود می باشد که ما در اینجا به بررسی آن ها می پردازیم.

بیت کوین و بلاکچین از لحاظ موجودیت بسیار متفاوت هستند، بنابراین با دانستن آن می توانیم دریابیم که در کجا و چگونه می توانیم از آنها استفاده کنیم. با این حال، آنها اشتراکات مشترکی دارند. اشتباه نیست که افراد بلاکچین را با بیت کوین اشتباه می گیرند. از آنجا که بیت کوین اولین کاربرد بلاکچین است و به طور گسترده ای شناخته شده است، به نوعی موفق شده آنچه را که مردم به عنوان فناوری های بلاکچین تصور می کنند، در انحصار خود درآورد.

با این حال ، از زمان معرفی عمومی آن در سال 2008 به عنوان فناوری پشت سر بیت کوین توسط Satoshi Nakamoto، مزایای بزرگ تر بلاکچین شناخت گسترده تری پیدا کرده است و این فناوری در حال حاضر پذیرای بسیاری از صنایع دیگر است.

بلاکچین چیست ؟

در بررسی تفاوت بیت کوین و بلاکچین می توان به عبارت بسیار ساده گفت، بلاکچین یک پرونده کامپیوتری برای ذخیره اطلاعات است و به عنوان اصطلاح فنی و ارائه توضیحات بیشتر، این یک دفترچه توزیع و پایگاه داده است که داده های موجود در زنجیره بلوک در بسیاری از رایانه ها توزیع وکپی می شود و بنابراین یک سیستم غیرمتمرکز است.

این تمرکززدایی یکی از مواردی است که بلاکچین را بسیار متحول می کند. بر خلاف یک پایگاه داده متمرکز سنتی  جایی که سوابق توسط یک مرجع مرکزی پردازش می شود، کل بلاکچین شفاف است و داده ها با توافق کاربر تأیید می شوند. با وجود این شفافیت، بلاکچین ها از امنیت فوق العاده ای برخوردار هستند. زیرا هیچ نقطه مرکزی برای حمله وجود ندارد تا هکرها آن را هدف قرار دهند. این سیستم غیر متمرکز توزیع شده، کمی شبیه بیت کوین است.

بیت کوین و بلاکچین

بلاکچین فناوری زیربنای بیت کوین است و به طور خاص برای بیت کوین ساخته شده است. بنابراین، بیت کوین اولین نمونه بلاکچین در عمل بود و بدون بلاکچین، هیچ بیت کوینی وجود نداشت. به همین دلیل است که این دو نام اغلب به جای هم استفاده می شوند. اما این بدان معنا نیست که بلاکچین و بیت کوین یک چیز هستند و تفاوت بیت کوین و بلاکچین قابل بررسی است.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز یا سیستم پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر است که در آن کاربران می توانند بدون دخالت مقامات مانند بانک یا دولت، بیت کوین را انتقال دهند. اگرچه بیت کوین فقط یک نمونه از ارزهای رمزپایه است و سایر شبکه های ارز رمزنگاری شده نیز توسط فناوری بلاکچین تأمین می شوند.

بنابراین با وجودی که بیت کوین از فناوری بلاکچین برای تجارت ارز دیجیتال استفاده می کند، اما بلاکچین چیزی فراتر از بیت کوین است. در نهایت می توان گفت که معروفترین ارز رمزنگاری شده است. اکنون و با گذشت یک دهه از وجود بیت کوین، بیش از 4000 آلت کوین  به عنوان انواع جایگزین بیت کوین یا سایر ارزهای رمزپایه در گردش است.

برنامه های گسترده بلاکچین

از آنجا که بلاکچین و بیت کوین به شدت با یکدیگر پیوند دارند، مدت ها طول کشید تا مردم درک کنند که بلاکچین در واقع کاربردهای گسترده تری فراتر از شبکه های ارز رمزپایه دارد. در حقیقت، توانایی های بلاکچین بسیار زیاد است به طوری که بسیاری از افراد معتقدند که این فناوری انقلابی در نحوه تجارت در دنیا ایجاد خواهد کرد، اتفاقی که در زمان ظهور اینترنت پیش از آن ایجاد شد.

پیش از پرداختن به تفاوت بیت کوین و بلاکچین ، در اینجا فقط چند نمونه از کاربردهای گسترده بلاکچین فراتر از بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه آورده شده است :

اجرای قراردادهای هوشمند :

این کاملا روشن است که بلاکچین برای تسهیل معاملات دیجیتال عالی است، اما می تواند برای رسمیت بخشیدن به روابط دیجیتالی از طریق قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. با یک قرارداد هوشمند، می توان پرداخت های خودکار را پس از تحقق شرایط قرارداد آزاد کرد که این موضوع باعث می شود در وقت صرفه جویی کرده و به کاهش اختلافات یا حل آنها کمک کند.

حفظ سیستم مشترک و شفاف سوابق :

بلاکچین راه حل ایده آل برای نگهداری سوابق بلند مدت، ایمن و شفاف دارایی ها است که همه طرف ها می توانند به طور امن به آن دسترسی داشته باشند.

حسابرسی از زنجیره تأمین :

 بلاکچین به کاربران این امکان را می دهد تا سوابق مالکیت دارایی را تا انتهای منبع جستجو کنند. هر کسی که بخواهد تأیید کند که دارایی آنها از هیچ گونه تعارض و منافاتی برخوردار نیست، سابقه کامل و شفافی خواهد داشت.

تفاوت های اساسی

اگر بخواهیم چند تفاوت بیت کوین و بلاکچین را به صورت اساسی و اختصار لیست کنیم، می توان مواردی را ذکر نمود :

– بیت کوین یک ارز رمزپایه است، در حالی که بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده است.

– بیت کوین توسط فناوری بلاکچین تأمین می شود، اما بلاکچین کاربردهای زیادی فراتر از بیت کوین پیدا کرده است.

-بیت کوین ناشناس بودن را ارتقا می دهد، در حالی که بلاکچین در مورد شفافیت است. برای استفاده در بخش های خاص بلاکچین باید قوانین دقیق مشتری خود را بشناسید.

– بیت کوین ارز را بین کاربران منتقل می کند، در حالی که بلاکچین می تواند برای انتقال همه چیز از جمله اطلاعات یا حقوق مالکیت املاک استفاده شود.

موارد استفاده بیت کوین و بلاکچین در دنیای واقعی

حال بیایید بررسی کنیم که چه کاربردی می توانیم داشته باشیم؟ بیت کوین، با هدف تسریع در معاملات مرزی، کاهش کنترل دولت بر معاملات و ساده سازی کل روند بدون داشتن واسطه های شخص ثالث ایجاد شده است. این درحالی است که بلاکچین، فناوری است که می تواند برای ایجاد هزینه کم، محیط امن برای معاملات نظیر به نظیر و قطع واسطه غیر ضروری ایجاد شده است. بلاکچین به عنوان یک نوع دفتر توزیع شده، روشی قابل اعتماد برای ذخیره داده ها و دسترسی به آنها ارائه می دهد.

در تفاوت بیت کوین و بلاکچین ، بیت کوین، محدود به تجارت به عنوان ارز است. اما بلاکچین، می تواند برای انتقال هر چیزی با ارزش، از ارز به عنوان دارایی یا سهام در میان دیگران استفاده شود. فناوری های بلاکچین در بخش های خصوصی و دولتی کاربردهای بی شماری دارند. موارد استفاده از فناوری بلاکچین در بخش دولتی شامل، ذخیره سوابق بهداشت عمومی و ثبت زمین، ارائه بستر رای گیری غیر قابل تغییر، تضمین مدیریت ایمن هویت می باشد.

در بخش خصوصی، شرکت های بزرگ فناوری، سرمایه گذاری زیادی در بازار بلاکچین انجام داده اند و اکنون در حال تهیه راه حل برای صنایع دیگر هستند. بلاکچین به طور گسترده تری در صنعت بانکداری پذیرفته شده است. مدیریت زنجیره تأمین و تدارکات صنعت دیگری است که از زنجیره بلوک برای دستیابی به شفافیت و ایجاد رجیستری غیر قابل تغییر در معاملات استفاده شده است.

صنایع دیگر مانند صنعت اتومبیل سازی، هواپیمایی، مخابرات، موسیقی و سرگرمی در میان سایر صنایع نیز در حال بررسی گزینه های بلاکچین خود بوده اند. قراردادهای Smart مبتنی بر بلاکچین علاوه بر کاربردهای آن توسط شرکت ها، به سهامداران این امکان را می دهد تا کالاها را با قطع واسطه گران مبادله کنند.

دامنه بیت کوین و بلاکچین چیست؟

در موضوع دامنه در تفاوت بیت کوین و بلاکچین ، لازم به ذکر است که بیت کوین، دامنه محدودتری دارد. برخی از کشورها با صراحت بیشتری از آن استقبال کرده اند، در حالی که دولت های دیگر آن را ممنوع یا محدود کرده اند. با این حال، بیت کوین هرگز از نظر قانونی به عنوان جایگزین مبالغ قانونی یک کشور قابل قبول نیست.

از سویی دیگر بلاکچین، در دهه گذشته رشد زیادی داشته و مستعد ادامه روند صعودی است. بیشتر دولت ها ابتکارات بلاکچین را آغاز می کنند و برای تضمین اعتماد، شفافیت و امنیت سیستم های خود این فناوری را انتخاب کرده اند.

از فناوری که وجود ارزهای رمزپایه را ممکن کرده است تا فناوری که توانایی ایجاد انقلابی در همه صنایع و فرایندهای دولتی را دارد، بلاکچین در دهه گذشته مسیری طولانی را طی کرده است و شاید بتوان گفت پس از این گذر زمان، اکنون ما در حال درک کامل پتانسیل آن هستیم.

از طرف دیگر، بیت کوین سوار بر یک چرخه پر فراز و نشیب شده است. بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده بود و شناخته شده ترین آن ها نیز باقی مانده است، اما از سال 2009 ارزهای رمزپایه زیادی اختراع و استفاده شده است. در نتیجه، محبوبیت و اهمیت بیت کوین به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بنابراین در بررسی کامل تر تفاوت بیت کوین و بلاکچین و این که این دو چه چیزی هستند و در کجا و چگونه می توانیم از آنها استفاده کنیم، صحبت های زیادی است. اما آن چه واضح است این است که آنها همیشه هدفشان این بوده است که زندگی مردم را راحت کنند.

بلاکچین بیت کوین چگونه کار می کند؟

بلاکچین بیت کوین در ساده ترین شکل یک پایگاه داده یا دفتر تشکیل شده از سوابق معاملات بیت کوین است. با این حال، از آنجا که این پایگاه داده در یک شبکه نظیر به نظیر توزیع می شود و فاقد مرجع مرکزی است، شرکت کنندگان شبکه قبل از ثبت باید در مورد اعتبار معاملات توافق کنند. این توافق، که به اجماع معروف است، از طریق فرایندی به نام استخراج حاصل می شود.

پس از اینکه کسی از بیت کوین استفاده کرد، ماینرها برای بررسی قانونی بودن معامله، معادلات محاسباتی پیچیده و پرمصرف را درگیر می کنند. از طریق استخراج ، اثبات کار که مطابق با شرایط خاصی است ایجاد می شود. اثبات کار قطعه ای از داده است که تولید آن هزینه بر و زمانبر است اما به راحتی توسط دیگران قابل تأیید است.

اما در تفاوت بیت کوین و بلاکچین ، برای اینکه یک معامله در بلاکچین معتبر تلقی شود، باید اثبات کار داشته باشد تا نشان دهد که توافق حاصل شده است. با استفاده از این طرح، سوابق معامله پس از افزودن به بلاکچین، قابل دستکاری و تغییر نیستند.

بلاکچین برای تجارت چه تفاوتی دارد؟

زنجیره بلوکی که از بیت کوین پشتیبانی می کند به طور خاص برای ارز رمزپایه ساخته شده است. این یکی از دلایلی است که مدتی طول کشید تا مردم درک کنند که این فناوری می تواند برای استفاده در مناطق دیگر سازگار شود. فناوری بلاکچین باید کاملاً اصلاح شود تا مطابق با استانداردهای سختگیرانه مورد نیاز مشاغل باشد. سه ویژگی اصلی وجود دارد که بلاکچین بیت کوین را از زنجیره بلوکی طراحی شده برای تجارت جدا می کند.

دارایی های بیش از ارز رمزنگاری شده :

یک موضوع مطرح است که آیا در یک دفتر مشترک بدون رمز که اساساً یک بلاکچین بدون ارز رمزپایه است، ارزش وجود دارد؟ بلاکچین برای طیف وسیعی از دارایی ها فقط از ارز رمزنگاری شده قابل استفاده است. دارایی های مشهود مانند اتومبیل، املاک و مستغلات و محصولات غذایی و همچنین دارایی های نامشهود مانند اوراق قرضه، سهام خصوصی و اوراق بهادار همگی معاملاتی عادلانه هستند. در یک مورد استفاده تجاری، از زنجیره بلوک برای ردیابی منشأ کالاهای لوکس استفاده می کند تا کلاهبرداری، دستکاری اسناد و تأمین مالی مضاعف را به حداقل برساند. اکنون بیش از یک میلیون الماس در بلاکچین ایمن شده اند.

هویت بیش از گمنامی :

در این میان و با بررسی کاملی از تفاوت بیت کوین و بلاکچین می توان گفت که بیت کوین به دلیل ناشناس ماندن رشد می کند. هر کسی می تواند به دفتر بیت کوین نگاه کند و هر معامله ای را که اتفاق افتاده مشاهده کند، اما اطلاعات حساب یک توالی بی معنی از اعداد است. از طرف دیگر، مشاغل دارای الزامات انطباق با KYC و AML هستند که آنها را ملزم می کند بدانند دقیقاً با چه کسانی سرو کار دارند.

شرکت کنندگان در شبکه های تجاری به حریم خصوصی نیاز دارند. به عنوان مثال، در سیستم نگهداری دارایی مانند سیستمی که توسط بانک پس انداز است، طرف های مختلفی از جمله موسسات مالی، مشتریان، مسئولین و مدیران دارایی، مشاوران سرمایه گذاری و حسابرسان درگیر هستند.

آنها باید بدانند که با چه کسانی سرو کار دارند اما یک مشتری یا مشاور لزوماً نمی تواند قادر به دیدن همه معاملات انجام شده باشد. به ویژه هنگامی که این معاملات مربوط به مشتریان مختلف است.

تأیید انتخابی بر اثبات کار :

اجماع در زنجیره بلوک برای تجارت از طریق استخراج حاصل نمی شود بلکه از طریق فرایندی به نام تأیید انتخابی حاصل می شود. این مسئله در مورد توانایی کنترل افرادی است که معاملات را تأیید می کنند. دقیقاً به همان روشی که تجارت امروز اتفاق می افتد. اگر پول را به شخص ثالث منتقل کنید، بانک گیرنده و احتمالاً یک ارائه دهنده پرداخت معامله را تأیید می کند. این یک فرآیند متفاوت از بیت کوین است، جایی که کل شبکه برای تأیید معاملات باید کار کند و تفاوت بیت کوین و بلاکچین را نشان می دهد

شما می توانید برای اطلاع از سرمایه گذاری در صنعت ارزهای رمزپایه و خرید ارزهای دیجیتالی، از کارشناسان صرافر راهنمایی های لازم را دریافت کنید. در صرافی Sarafer می توانید انواع کیف پول رمزارز و سکه های ارزهای دیجیتالی را تهیه کنید.

سوالات متداول

مشابه آنچه اینترنت با دسترسی بیشتر به اطلاعات دنیا را تغییر داده است، بلاکچین آماده است تا با ارائه اعتماد، نحوه تجارت افراد را تغییر دهد.

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است، در حالی که بلاکچین یک پایگاه داده توزیع شده می باشد.

بیت کوین، به جهت کاهش نظارت مقامات و سرعت و ساده سازی معاملات شکل گرفته است. اما فناوری بلاکچین، با ایجاد محیطی امن برای معاملات بدون واسطه با هزینه هایی اندک ایجاد شده است.

اجرای قراردادهای هوشمند، حفظ سیستم مشترک و شفاف سوابق، حسابرسی از زنجیره تأمین

خیر. در حقیقت بلاکچین فناوری است که به عنوان زیربنای بیت کوین و برای آن ساخته شده است و بدون بلاکچین، بیت کوینی ایجاد نمی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *