امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

همه چیز درباره دیفای DeFi امور مالی غیر متمرکز

DeFi به معنای امور مالی غیرمتمرکز است و به عنوان یک اصطلاح جهت برنامه های مالی متفاوت در بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده است که به هدف حذف واسطه های مالی ایجاد شده است. می توان گفت که دیفای از بلاکچین، به عنوان فناوری که پشت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است الهام گرفته و به سازمان ها این امکان را می دهد تا بتوانند سوابق معاملات را بدون نظارت منابع مرکزی، نگهداری کنند.

این یک نکته بسیار مهم است. به جهت آن که سیستم هایی که دارای برنامه های متمرکز و قابل نظارت هستند، باعث ایجاد کندی و پیچیدگی در معاملات می شوند. بدین ترتیب کاربران بر پول نظارت مستقیم بسیار کمتری را خواهند داشت. اما کاربرد DeFi مشخص است، زیرا استفاده از بلاکچین را از انتقال ارزش ساده به موارد استفاده مالی پیچیده تر گسترش می دهد.

باید اضافه کرد که بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، برتری روشنی در مقایسه با دیگر راه های پرداخت دیجیتالی مانند پی پال و ویزا دارند. به جهت آن که در رمز ارزها، واسطه ای در میان معاملات وجود نخواهد داشت. هنگامی که پرداختی را با یکی از کارت های اعتباری انجام می دهید، کنترل مستقیمی از سوی موسسه مالی بر معاملات میان دو طرف وجود دارد که می تواند معامله را متوقف کرده و کنترل و نگهداری دفاتر خصوصی را در دست دارد. اما در ارزهای رمز پایه هیچ واسطه ای حضور ندارد.

لازم به ذکر است که خرید مستقیم تنها نوع معامله یا قرارداد تحت نظارت شرکت های بزرگ نیست. می توان گفت دیگر برنامه های مالی همانند وام، سرمایه گذاری جمعی و مواردی مشابه نیز تحت نظارت آن ها می باشد. بنابراین یکی از مزیت های دیفای متوقف کردن واسطه ها در تمامی معاملات است که به این نوع از امور مالی که متمرکز نیستند، امور مالی باز گفته می شود.

برنامه های اتریوم

بیشتر برنامه هایی که خود را DeFi نامیده اند در بالای اتریوم به عنوان دومین برنامه غول پیکر رمز ارزها در دنیا، ساخته شده و از برنامه بیت کوین خود را متمایز کرده اند. این بدان دلیل است که استفاده و بهره وری از آنها در جهت ایجاد برنامه های غیر متمرکز، سهولت بیشتری دارد. برنامه های غیرمتمرکز، از طریق بوترین، به عنوان خالق اتریوم، شناسانده شد.

این شرایط به جهت وجود قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم است که در صورت اجرا، می توانند به صورت اتوماتیک معاملات را صورت داده و انعطاف پذیری مناسبی را ایجاد نماید. از همین روست که زبان برنامه نویسی که در اتریوم به کار گرفته می شود، کاملا برای به وجود آمدن و مستقر شدن این قراردادهای هوشمند طراحی شده اند.

شما می توانید ده ها برنامه اتریوم را حتی با وجود قراردادهای هوشمند، بیابید. نسخه جدیدی در شبکه پایین دست اتریوم که ارتقا یافته است،  Ethereum 2.0 ، می باشد که می تواند با حذف مساله مقیاس پذیری اتریوم، باعث تقویت برنامه ها شود.

محبوب ترین انواع برنامه های دیفای

مبادلات غیرمتمرکز (DEX) :

مبادلات آنلاین این امکان را برای کاربران ایجاد می کنند که به مبادله ارزها با یکدیگر بپردازند. که می تواند مبادله دلار با بیت کوین یا اتر با DAI  در نظر گرفته شود.

DEX را می توان نوعی تبادل دانست که در آن تمامی به یکدیگر متصل بوده تا این امکان را داشته باشند که برای تجارت و معامله رمز ارزها با یکدیگر ارتباط داشته و بدون حضور واسطه ای اعتماد لازم را داشته باشند.

 سکه های ثابت :

آن ها رمز ارزهایی هستند که به جهت داشتن ثبات قیمت، به ارزهایی مانند دلار و یورو متصل شده اند.

بسترهای وام دهی:

این سیستم عامل ها از قراردادهای هوشمند برای جایگزینی واسطه هایی مانند بانک هایی که وام را به صورت واسط مدیریت می کنند، استفاده می کنند.

بیت کوین  WBTC:

این یک راه برای آن است که بتوان بیت کوین را به شبکه اتریوم ارسال نمود که به شکل مستقیم در سیستم دیفای اتریوم به کار گرفته می شود. WBTC این امکان را برای کاربران ایجاد می کند که پاداش بیت کوین را با بهره گیری از سیستم عامل های وام غیر متمرکز دریافت نمایند.

بازارهای پیش بینی :

هدف نسخه های دیفای در بازارهای پیش بینی مانند انتخابات، ارائه عملکرد یکسان اما بدون واسطه است.

مفاهیم جدید DeFi

علاوه بر این برنامه ها، مفاهیم جدید DeFi نیز به وجود آمده است.

تولید محصول :

تولید محصول برای کسانی است که در بازار ارزهای رمزنگاری شده، می خواهند ریسک کنند. در این جا معامله گران می توانند با استفاده از نشانه های متفاوتی از دیفای اسکن کرده و برای دریافت بازده بالاتر، فرصت های بیشتری را داشته باشند.

 استخراج نقدینگی :

وقتی برنامه های این شبکه غیر متمرکز، با دراختیار گذاشتن رمزهای رایگان، کاربران را به سیستم عامل خود ترغیب می کنند.

قابلیت انعطاف پذیری :

همانگونه که پیش از این نیز اشاره شده، تمامی برنامه های دیفای منبع باز بوده و تمامی افراد می توانند کد پشت آنها را مشاهده کنند. به همین ترتیب، می توان از این برنامه ها جهت تولید برنامه هایی تازه تر کد دار برای بلوک های سازنده بهره برد.

لگوهای پول :

با قرار دادن مفهوم قابلیت انعطاف پذیری به روش دیگر، برنامه های دیفای مانند Legos هستند. این برنامه ها را می توان به طور مشابه مانند لگوهای پول با هم خرد کرد تا محصولات مالی جدید ساخته شود.

سیستم عامل های وام چه هستند ؟

یکی از انواع  DeFi که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند، بازارهای وام می باشند که دریافت کنندگان وام را به اعطا کنندگان رمز ارزها متصل می نمایند. این یک برنامه عالی برای کاربرانی است که می خواهند ارزهای رمزنگاری شده را وام گرفته و یا به دیگران وام های شخصی خود را اعطا کنند. در این شرایط به ازای وامی که داده می شود، می توان سود مناسبی را نیز منظور کرده و کسب نمود.

لازم به ذکر است که نحوه تعیین نرخ بهره به شکل الگوریتمی است، از همین روست که هنگامی که درخواست دریافت وام بیشتری در رمز ارزها داشته باشید، لازم است که نرخ بهره بالاتری را بپردازید. این وام در دیفای مبتنی بر وثیقه خواهد بود و کاربران لازم است که در ازای دریافت وام وثیقه بگذارند که به طول معمول از اتر به جهت قدرت اتریوم در این بازار، استفاده می شود.

سکه های ثابت

شکل دیگر DeFi سکه های ثابت کوین است. لازم به یادآوری است که رمزارزها در مقایسه با ارزهای فیا، از نوسانات بالایی برخوردار هستند و این امر برای کسانی که به صورت دائم پیگیر ارزش پول خود هستند، بستری مناسب نخواهد بود. اما در این شرایط، سکه های ثابت، این امکان را دارند که رمز ارزها را به ارزهای دیگری مانند دلار آمریکا متصل کرده تا بتوانند کنترل قیمت ها را داشته و باعث ثبات قیمت در بازار شوند.

اصلی ترین برنامه های دیفای

Bitcoin و Ethereum اصلی ترین برنامه های دیفای هستند. هر دو توسط شبکه های بزرگ رایانه کنترل می شوند و نظارتی از سوی مقامات مرکزی نیست. بسیاری از سرمایه گذاران از بیت کوین مانند طلا ، به عنوان سرمایه ای ارزشمند که در برابر تورم محافظت می کند، استفاده می کنند. در حالی که Ethereum در کمک به استارت آپ ها در سرمایه گذاری گسترده در فعالیت هایشان بسیار مهم و بحث برانگیز بوده است.

اما برنامه های جدید در DeFi تسلط دارند. Dai به عنوان سکه پایدار بیت کوین، یک رمز دیجیتالی شبیه بیت کوین است که هدف آن یک ارز جهانی است که توسط بانک های مرکزی قابل کنترل نیست. برخلاف بیت کوین، ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است و نوسانات مانع عملی بودن بیت کوین برای خریدهای روزمره را به شدت کاهش می دهد. Dai ، به عنوان پرکاربردترین برنامه دیفای بدون احتساب بیت کوین و Ethereum ، در شش ماه گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است، هرچند که پذیرش آن بسیار کم است.

بزرگترین خطرات برنامه های DeFi چیست؟

باید اشاره کنیم که قراردادهای هوشمند می توانند هک شوند. ممکن است راه هایی وجود داشته باشد که به هکرها اجازه دهد کلیدهای رمز ارزها را بدزدند. اما بسیاری به کد منبع باز اعتماد دارند و با گذشت زمان، توجه زیادی را به خود جلب کرده اند.

از سال 2017 تا کنون، ارزش کل قراردادهای DeFi از 2.1 میلیون دلار به 6.9 میلیارد دلار رسیده است. این امر باعث افزایش چشمگیر ارزش سرمایه بازار برای همه نشانه های تجاری قابل استفاده برای قراردادهای هوشمند دیفای شده است.

اکنون این ارزش، حدود 15 میلیارد دلار آمریکا است که تقریبا دو برابر ابتدای ماه است. ارزش توکن های متعدد در طول سال، سه یا چهار بار افزایش یافته است و برخی به طور قابل توجهی بیش از 20 برابر و یا حتی 200 برابر بیشتر افزایش یافته است.

تاثیر دیفای در فناوری مالی ارز دیجیتال

ساخت DeFi ، در شبکه بلاکچین اتریوم صورت گرفته است و فناوری پیشرفته و انقلابی است که پس از بیت کوین در این صنعت ایجاد شده است. در این بستر  dApps به عنوان برنامه های غیر متمرکز، ساخته شده و در صرافی های غیر متمرکز، تجارت و معامل رمز ارزها را شکل داد  که بصورت نظیر به نظیر بوده، بدون آن که مرجعی برای فراهم کردن بستر آن ها اقدامی کند.

این برنامه توانسته است در این خلا شکوفا شود. به عنوان مثال، در وام های بدون وثیقه سنتی، این شرط قانونی وجود دارد که وام دهندگان و وام گیرندگان از هویت یکدیگر مطلع شوند و وام دهنده توانایی وام گیرنده در بازپرداخت بدهی را ارزیابی کند. در DeFi ، چنین الزاماتی وجود ندارد. در عوض، همه چیز در مورد اعتماد متقابل و حفظ حریم خصوصی است.

همچنین نهادهای نظارتی باید تعادل را بین کنترل نوآوری و محافظت از جامعه در برابر خطرات احتمالی ارزیابی کنند. می توان گفت پذیرش تغییر، می تواند منطقی تر باشد و به زودی این موضوع اتفاق خواهد افتاد. این مورد پسندیده و مهم است، زیرا یکی از مهم ترین چالش های نوآوری مالی، فضای مقاومتی ایجاد شده توسط مقررات سنتی است که به گذشته باز می گردد. این امر باعث شده است برخی از پروژه های دیفای با شکست روبرو شوند.

پذیرش دیفای در سطح جهانی

دلیل دوم افزایش این برنامه این است که بازیکنان جریان اصلی درگیر می شوند. بسیاری از موسسات مالی بزرگ شروع به پذیرش DeFi می کنند و به دنبال راه هایی برای مشارکت هستند. به عنوان مثال، 75 از بزرگترین بانک های جهان در حال آزمایش فناوری بلاکچین برای تسریع در پرداخت ها به عنوان بخشی از شبکه اطلاعات بین بانکی هستند.

همچنین وجوه اصلی مدیریت دارایی نیز شروع به جدی گرفتن DeFi می کنند. برجسته ترین آن ها، Grayscale به عنوان بزرگترین صندوق سرمایه گذاری رمزنگاری جهان است. شاید بتوان گفت از جمله دلایل مهمی که باعث این جریان شده است تاثیر COVID-19 است. همه گیری این ویروس در سطح جهان، نرخ بهره جهانی را پایین آورده است.

در این شرایط، دیفای به طور بالقوه بازدهی بالاتری نسبت به موسسات بالا در خصوص پس اندازها ارائه می دهد. به عنوان مثال، Comound نرخ سود سالیانه 6.75٪ را برای کسانی که پس انداز می کنند با ثبات Bitcoincoin ارائه می دهد.

یکی از مهمترین دلایل مهم برای افزایش افرادی که در رمزهای DeFi سرمایه گذاری می کنند، جلوگیری از رشد انفجاری آنها است. بسیاری از نشانه ها از نظر عملی هیچ ارزشی ندارند، بنابراین شاهد شور و نشاط زیادی هستیم. واقعیت آن است که به سمت سیستم مالی جدیدی می رویم که آزادتر و غیرمتمرکزتر از گذشته است.

سوال اصلی این است که چگونه بهترین راه حل را می توان با کنترل و توازن هدایت کرد که خطرات را به حداقل رسانده و باعث گسترش منافع بالقوه شد. این چالش چند سال آینده خواهد بود و اگر می خواهید در رمز ارزها سرمایه گذاری کنید، می توانید از راهنمایی و مشاوره صرافی صرافر بهره مند شوید.

سوالات متداول

در پروژه های دیفای اتریوم، ارزش قفل شده در حال رشد بسیار زیادی هستند. از همین روست که کاربران می توانند از آن درآمد خوبی را کسب کنند.

بسیاری اعتقاد دارند که دیفای می تواند آینده خوبی داشته و علیرغم مسائل موجود در این صنعت، از آینده مالی مناسبی برخوردار بوده و می تواند برای سرمایه گذاری های طولانی مدت مناسب باشد.

امروزه شاهد هستیم که کاربران زیادی به سوی برنامه های دیفای می روند. اما با این وجود نمی توان ورود آن را به جریان اصلی تخمین زد. این مساله عمدتا به استقبال کاربران و حس مفید بودن آن بستگی خواهد داشت.

Ethereum 2.0 نمی تواند برای کل دیفای جنبه درمان داشته باشد. اما به حال شروعی خوب و مناسب است. برنامه های دیگری نیز در شبکه اتریوم برای حل نمودن مساله مقیاس پذیری آن در حال ساخت هستند.

باید گفت که اتریوم برترین برنامه در دنیای دیفای است. اما علاقه مندان بیت کوین به منظور حذف و کاهش واسطه ها در معاملات پیچیده مالی و با استفاده از پروتکل های بیت کوین، سعی در ایجاد راه حل هایی برای این موضوع دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *