امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

بررسی عملکرد دفترکل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده ، پایگاه داده است که به صورت مشترک در موسسات یا مناطق مختلف جغرافیایی به اشتراک گذاشته شده و همگام سازی می شود تا قابل دسترسی برای تمامی افراد باشد. بدین ترتیب تمامی معاملات، دارای شواهد عمومی هستند. از همین روست که با استفاده از دفتر توزیع شده، نیاز به یک مرجع مرکزی برای جلوگیری از دستکاری از بین می رود.

شرکت کننده در هر گره از شبکه می تواند به ضبط شده های مشترک در آن شبکه دسترسی داشته و یک کپی یکسان از آن داشته باشد. بنابراین با ایجاد تغییر در دفتر ، به سادگی، در کوتاه ترین زمان ممکن، برای تمامی شرکت کنندگان نیز کپی می گردد. دفترهای کل توزیع شده همان فناوری هستند که توسط بلاکچین استفاده می شود که بیت کوین نیز از آن استفاده می کند.

توزیع فناوری دفتر توزیع شده، به زیرساخت های فناوری و پروتکل هایی گفته می شود که امکان دسترسی همزمان، تأیید اعتبار و به روزرسانی رکورد را به صورت تغییرناپذیر در شبکه ای که در چندین نهاد یا مکان پخش شده است، فراهم می کند.

فناوری توزیع شده که بیشتر به عنوان فناوری بلاکچین شناخته می شود، توسط بیت کوین معرفی شد و اکنون با توجه به پتانسیل موجود در صنایع و بخش های مختلف، در جهان فناوری حرف اول را می زند. به عبارت ساده، فناوری دفتر کل توزیع شده ، در مورد ایده یک شبکه غیرمتمرکز در برابر مکانیزم مرسوم متمرکز قرار گرفته است.

لازم است یادآور شویم که برای آن که بتوانید اطلاعاتی کامل تر در خصوص دفتر توزیع شده و بلاکچین ها و صنعت ارزهای دیجیتال کسب نمایید، می توانید با صرافر همراه باشید.

درک دفترهای توزیع شده

ما در یک عصر دیجیتال زندگی می کنیم. عصری که حتی راه حل های پیچیده فناوری به چندکلمه کوتاه کاهش می یابد. در نتیجه، ما شاهد افزایش مشاغلی هستیم که سعی در رونق به اصطلاح رمزنگاری دارند. برخی حتی این کار را با تغییر نام تجاری با blockchain به نام خود انجام می دهند. در همین حال، روندهای در حال ظهور نشان می دهد که دفتر کل توزیع شده ، ارزش و نتایج ملموسی را ارائه می دهد.

بلاکچین در کنار افزایش بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه تقریباً روزانه به سرخط خبرها می پردازد. با این حال، دفترهای توزیع شده، تمرکز یکسانی را دریافت نکرده اند. کلماتی مانند فناوری دفتر کل توزیع شده و بلاکچین، سوالات زیادی را برای افراد ایجاد می کنند. برخی از افراد تصور می کنند که فناوری بلاکچین و دفتر توزیع شده یکی هستند. برای تشخیص آن ها لازم است که در خصوص آن ها بیشتر توضیح داده شود. شاید امروزه با وجود کلمات اختصاری گیج کننده مانند DLT در معاملات مالی و Fintech، بتوان گفت که درک فناوری دفتر کل توزیع شده نسبتاً آسان است.

نوع عملکرد دفترهای توزیع شده

آنچه که روشن است از عصر گذشته، در میان معاملات اقتصادی، دفاتر حساب وجود داشته است که به هدف ثبت پرداخت ها و معاملات خرید و فروش، ثبت نمودن قراردادها و یا برای انتقال دارایی ها ایجاد شده بودند. اما با ظهور رایانه ها، روش ثبت و نگهداری سوابق و دفاتر ساده تر شده است.

با توجه به فناوری ایجاد شده، به سادگی داده ها در رایانه ها ذخیره می شوند که هر روزه در حال رشد و پیشرفته بوده و توانسته اند دارای شرایطی ایمن تر، سریع تر و البته غیر متمرکز باشند. بدین ترتیب می توان از این فناوری ها در اشکال متفاوتی استفاده نمود که یکی از این راه ها از طریق دفتر کل توزیع شده است.

می توان از دفتر توزیع شده به جهت ایجاد قراردادها و دفتر کل معاملات به شکلی استفاده کرد که در مکان های مختلف و با افراد متفاوتی به صورت غیر متمرکز باشد. از همین روست که برای اعتبارسنجی و تایید آن در جهت معاملات، نیازی به مرجع مرکزی نخواهد بود.

تمامی داده ها بر روی دفتر شکلی ایمن و دقیق و با بهره گیری از رمزنگاری نگهداری خواهد شد و سپس می توان دسترسی مناسبی را با استفاده از کلیدها و امضاهای رمزنگاری داشت. زمانی که داده ها نگهداری و ذخیره شوند، به پایگاه داده ای که تغییر ناپذیر است تبدیل خواهد شد که حاکمیت قوانین شبکه بر روی آن وجود دارد.

مزایای دفتر کل توزیع شده

پیش از این نیز اشاره شده است که دفاتر متمرکز، این زمینه را دارند که مورد تهاجم حمله سایری قرار گیرند. این در حالی است که حمله به دفتر کل توزیع شده ، به صورت ذاتی دشوار است. دلیل آن این است که جهت موفق شدن در یک حمله به نسخه های توزیع شده باید به صورت همزمان به تمامی آن ها حمله صورت گیرد. از سویی دیگر، این داده ها هنگامی که تغییرات نامناسبی از سوی یک گروه صورت می گیرد، به خوبی مقاوم هستند. با دشوار بودن دستکاری و حمله، دفترهای توزیع شده امکان شفافیت گسترده ای را فراهم می کنند.

دفترهای توزیع شده همچنین ناکارآمدی های عملیاتی را کاهش می دهند، مدت زمان انجام معامله را سرعت می بخشند، خودکار و تمام وقت کار می کنند. این عوامل دلیل خواهد بود که هزینه های واحدهای استفاده کننده به درستی کاهش یابد. دفاتر توزیع شده همچنین جریان آسان انتقال اطلاعات را فراهم می کنند که باعث می شود حسابداران هنگام انجام بررسی صورت های مالی به راحتی پیگیری شوند. این موضوع کمک می کند تا احتمال تقلب در دفاتر مالی یک شرکت بسیار کم شود.

استفاده از دفتر توزیع شده

فناوری دفتر کل توزیع شده توانایی زیادی برای ایجاد انقلابی در نحوه کار دولت ها، موسسات و شرکت ها دارد و می تواند به دولت ها در جمع آوری مالیات، صدور گذرنامه، ثبت اسناد و املاک، مجوزها و هزینه های تأمین اجتماعی و همچنین روش های رأی دادن کمک کند. در حالی که فناوری دفتر توزیع شده دارای مزایای متعددی است، در مرحله نوپایی قرار دارد و هنوز در حال بررسی آن به بهترین روش ممکن است.

دفتر توزیع شده، پروتکلی است که عملکرد ایمن پایگاه داده دیجیتال غیرمتمرکز را امکان پذیر می کند. البته ایده دفتر توزیع شده کاملاً جدید نیست و مدت هاست که بسیاری از سازمان ها، داده ها را در مکان های مختلف نگهداری می کنند. با این حال، به دلیل آنکه به یک سیستم مرکزی متصل است، باعث می شود که پایگاه داده مرکزی در برابر جرایم اینترنتی آسیب پذیر باشد و از آنجا که یک نهاد مرکزی مجبور است هر یادداشت واقع شده را به روز کند، مستعد تاخیر می باشد.

علاوه بر شرکت های نوپا ، بسیاری از شرکت های بزرگ مانند IBM و Microsoft در حال آزمایش فناوری بلاکچین هستند. برخی از محبوب ترین پروتکل های دفتر توزیع شده Ethereum ، Hyperledger Fabric ، R3 Corda و Quorum هستند.

تفاوت بلاکچین و دفتر توزیع شده

بلاکچین در واقع یک پایگاه داده مشترک است که پر از نوشته هایی است که باید تأیید و رمزگذاری شوند. یک راه آسان برای درک موضوع این است که فکر کنید بلاکچین یک سند بسیار امن و تأیید شده است. هر ورودی سند به یک رابطه منطقی با تمام پیشینیان خود وابسته است. نام زنجیره بلوک به بلوکی اشاره دارد که به زنجیره سوابق معاملات اضافه می شود. برای تسهیل این امر، این فناوری از امضاهای رمزنگاری شده به نام هش استفاده می کند.

مهم ترین تفاوتی میان بلاکچین و دفتر توزیع شده باید به آن اشاره شود این است که بلاکچین فقط یک نوع دفتر توزیع شده است. با وجودی که بلاکچین دنباله ای از بلوک ها است، دفترهای توزیع شده به چنین زنجیره ای احتیاج ندارند. بعلاوه، دفتر توزیع شده به اثبات کار و گزینه های مناسب تر برای مقیاس نیاز ندارند.

حذف واسطه از معادله، همان چیزی است که مفهوم فناوری دفتر کل توزیع شده را بسیار جذاب می کند. برخلاف بلاکچین، دفتر توزیع شده لزوماً نیازی به داشتن ساختار داده در بلاک ها ندارد و فقط نوعی پایگاه داده است که در چندین سایت، منطقه یا شرکت کننده پخش می شود.

به طور خلاصه، بلاکچین نوع خاصی از دفتر توزیع شده است که برای ثبت معاملات یا تعاملات دیجیتالی و ایجاد شفافیت، کارایی و امنیت بیشتر برای مشاغل طراحی شده است. اما این دو فناوری یکسان نیستند.

نقش دفتر کل توزیع شده در تجارت

در دنیای متصل و یکپارچه امروز، فعالیت اقتصادی در شبکه های تجاری انجام می شود که مرزهای ملی، جغرافیایی و حوزه های قضایی را رد می کند. شبکه های تجاری معمولاً در بازارهایی گردهم می آیند که شرکت کنندگان مانند تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، تأمین کنندگان و دیگر فعالان، صاحب آنها هستند و حقوق و امتیازات خود را در مورد اشیایی با ارزش که به عنوان دارایی شناخته می شوند کنترل و نظارت می کنند.

دارایی ها می توانند ملموس و فیزیکی باشند، مانند اتومبیل یا خانه، یا نامشهود و مجازی مانند اسناد، حق ثبت اختراع و گواهی سهام باشند. در این حالت مالکیت دارایی و نقل و انتقالات، معاملاتی خواهند بود که در یک شبکه تجاری ارزش ایجاد می کنند.

معاملات معمولاً میان گروه های مختلفی مانند خریداران، فروشندگان و واسطه ها مانند بانک ها، صورت می گیرد که توافق نامه ها و قراردادهای تجاری آنها در دفتر ثبت می شود. یک کسب و کار معمولاً از دفترهای مختلفی برای پیگیری مالکیت دارایی و نقل و انتقال دارایی بین شرکت کنندگان در مشاغل مختلف خود استفاده می کند که به عنوان سیستم ثبت فعالیت های اقتصادی و منافع یک تجارت محسوب می شوند. اما نقش دفتر کل توزیع شده در تجارت چگونه است؟

دفترهای تجاری فعلی که امروزه استفاده می شوند از جهات مختلف مساله دارند. آنها ناکارآمد، پرهزینه و در معرض سوء استفاده و دستکاری قرار دارند. عدم شفافیت و امکان فساد و تقلب، منجر به اختلافات می شود که حل اختلافات معاملات هزینه بر است. این خطرات و عدم اطمینان باعث از دست رفتن فرصت های شغلی می شود.

تحولات نظارتی

طی چند سال گذشته، صنعت مالی از سیستم نظارتی بیشتر یا به روزرسانی چارچوب قانونی برای ارائه دهندگان یا کاربران دفاتر کل توزیع شده حمایت کرده است.  به عنوان مثال مطابق کمیته صنعت بانکداری آلمان، سیستم های DLT در مقایسه با سیستم های قدیمی به روشی کاملا متفاوت کار می کنند و بنابراین یک رویه نظارتی متفاوت لازم است.

مقررات موجود منعکس کننده مفهوم سازی بازارهای مالی است که در حال حاضر وجود دارد و در زمان تنظیم الزامات، قانون گذاران نمی توانستند پیش بینی کنند که دفتر کل توزیع شده می تواند برای بازارهای مالی مهم شود. بنابراین برای اطمینان از سالم بودن زیربناهای قانونی تنظیمات DLT ، قدرتمند بودن حاکمیت آنها و کنترل مناسب داده ها، به چارچوب های قانونی و مسئولیت جدیدی نیاز است.

چندین طرح نظارتی برای بررسی تأثیر بالقوه دفاتر توزیع شده در اکوسیستم تجاری پس از تجارت و ارزیابی نیاز به مقررات جدید مالی یا اصلاح قوانین موجود آغاز شده است. به عنوان مثال، گروه هدایت هماهنگی  Target2-Securities (T2S) بانک مرکزی اروپا در آگوست 2016 تصمیم گرفت تا یک گروه ویژه در DLT ایجاد کند تا تأثیر این فناوری را پس از تجارت و ادغام بازار مالی اروپا ارزیابی کند.

همچنین  BIS یک چارچوب تحلیلی را در مورد صنعت و استفاده از دفتر کل توزیع شده در پرداخت و تسویه حساب منتشر کرد. این سند قصد دارد تا بانک های مرکزی و مقامات بازار را برای کشف فرصت ها و خطرات دفاتر توزیع شده در مرحله مفهومی، آزمایشی یا پیاده سازی آنها تسهیل کند.

با این حال، چارچوب BIS شامل اصولی نیست که صنعت بایستی از آنها پیروی کند. همچنین بانک مرکزی اروپا تأیید کرد که فناوری بلاکچین را برای ورود به زیرساخت بازار مالی یوروسیستم به اندازه کافی بالغ ندانسته است، اما تکامل آن را از نزدیک دنبال می کند.

سوالات متداول

دفتر توزیع شده به معنای یک پایگاه داده است که به صورت مشترک در موسسات و مناطق مختلف مختلف به اشتراک گذاشته می شود تا همگام سازی شده و در دسترس افراد باشد.

بله. بلاکچین یکی از انواع دفاتر توزیع شده است. این فناوری برای ذخیره سازی و اشتراک گذاری معاملات در دفترهای الکترونیکی از رایانه های مستقل استفاده می کنند.

این فناوری در میان شرکت کنندگان یک شبکه غیرمتمرکز به اشتراک گذاشته می شود یا آن که تکثیر یافته و همگام سازی صورت می گیرد. به طوری که شرکت کنندگان در شبکه توافق خود را در به روزرسانی های سوابقی که در دفتر وجود دارد، اعلام می کنند.

دفتر توزیع شده، یک پایگاه داده غیرمتمرکز است این در حالی است که بلاکچین نوعی دفتر توزیع شده است که تراکنش های آن با استفاده از امضای رمزنگاری که غیر قابل تغییر هستند، ثبت می شود.

ویژگی های اصلی آن شامل مواردی همچون ایمن بودن، شفافیت ، تغییرناپذیری و ضد دستکاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *