امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

بررسی برنامه های غیرمتمرکز dApps و کاربردهای متفاوت آن

برنامه های غیرمتمرکز dApps ، برنامه های دیجیتالی هستند که به جای آن که در یک رایانه اجرا شوند، در شبکه های بلاکچین یا P2P رایانه ها وجود داشته و اجرا می شوند و خارج از اختیار و کنترل یک مرجع واحد هستند. شاید لازم باشد بدانید که یک برنامه وب استاندارد مانند Twitter ، روی یک سیستم رایانه ای اجرا می شود که توسط یک سازمان اداره می شود و به آن اختیار کامل برنامه و عملکرد آن را می دهد.

ممکن است چندین کاربر در یک طرف وجود داشته باشند، اما توسط یک سازمان کنترل می شود. DApp ها می توانند در شبکه P2P یا شبکه بلاکچین اجرا شوند. در زمینه ارزهای رمزنگاری شده، dApps در شبکه بلاکچین و در یک محیط عمومی، منبع باز و غیرمتمرکز اجرا می شوند و از کنترل و دخالت هر مرجع واحدی عاری هستند.

به عنوان مثال، یک توسعه دهنده می تواند dApp مانند توییتر را ایجاد کند و آن را در زنجیره بلوکی قرار دهد که هر کاربر می تواند پیام ها را در آن منتشر کند. پس از ارسال، هیچ کس حتی سازندگان برنامه، نمی توانند پیام ها را حذف کنند.

dApps چیست ؟

برنامه های غیرمتمرکز dApps قطعه ای بسیار مهم هستند که با زنجیره بلوک ارتباط برقرار کرده و وضعیت همه بازیگران شبکه را مدیریت می کند. شاید بتوان گفت که رابط کاربری برنامه های غیرمتمرکز با هیچ وب سایت یا برنامه موبایل امروزی متفاوت نیست.

قرارداد هوشمند نشان دهنده منطق اصلی یک برنامه غیرمتمرکز است. قراردادهای هوشمند اجزای سازنده اصلی بلاکچین ها هستند که اطلاعات مربوط به حسگرهای خارجی یا رویدادها را پردازش می کنند و به زنجیره بلوک کمک می کنند تا وضعیت همه بازیگران شبکه را مدیریت کند.

نمای برنامه های غیرمتمرکز  dApps ، نشان دهنده آن چیزی است که شما می بینید و باطن آن، نمایانگر کل منطق تجارت است. این منطق کسب و کار توسط یک یا چند قرارداد هوشمند نشان داده می شود که با بلاکچین تعامل دارند. همچنین پرونده هایی مانند عکس، فیلم یا صدا می توانند در شبکه های ذخیره سازی غیرمتمرکز میزبانی شوند.

 برنامه های وب سنتی از HTML ، CSS و javascript یا موارد مشابه برای ارائه یک صفحه وب استفاده می کنند. این صفحه با یک پایگاه داده متمرکز، جایی که تمام داده ها در آن ذخیره می شود، تعامل دارد. برای مثال، وقتی از سرویسی مانند توییتر یا فیس بوک استفاده می کنید، صفحه وب با یک API تماس می گیرد تا داده های شخصی شما و سایر اطلاعات ضروری ذخیره شده در سرورهای آنها را پردازش کرده و در صفحه نمایش دهد.

شناسه کاربر و گذرواژه ها برای شناسایی و احراز هویت، با سطح امنیتی پایین، از داده های شخصی شده در سرور ارائه دهنده خدمات، ذخیره می شوند. بنابراین می توان گفت که برنامه های غیرمتمرکز dApps مشابه یک برنامه وب سنتی هستند.

آیا زبان خاصی برای استفاده از dApp خود لازم است؟

چیزی که یک dApp را نسبت به یک برنامه سنتی متفاوت می کند این است که در یک شبکه غیرمتمرکز مانند Ethereum ساخته شده است. هنگامی که قراردادهای هوشمند رمز ارز خود را ایجاد می کنید، در واقع در حال نوشتن بخشی از کد برای dApp خود هستید. اگرچه dApp مانند یک برنامه سنتی دارای یک رابط کاربری است، یا تمام قسمت های آن یا بخشی از آن در بالای رمز ارزی مانند اتریوم ساخته شده است.

اگر قرارداد هوشمند بر روی شبکه اصلی Ethereum نصب شده باشد، dApp شما می تواند با فراخوانی عملکرد، کد موجود در قرارداد هوشمند را اجرا کند. شما می توانید از هر زبان یا فریم ورکی که می خواهید برای برنامه های غیر متمرکز dApps استفاده کنید.

توسعه برنامه های غیرمتمرکز و تاثیر آن بر اینترنت

بنابراین dApps برنامه هایی هستند که دارای یک نمای غیرمتمرکز هستند و توسعه آن گام دیگری به سوی آینده اینترنت است که معمولاً تحت عنوان Web 3.0 شناخته می شود. از زمان ایجاد اینترنت، میزان اطلاعات و تعاملات انسانی فوران کرده است. اکنون قادر به تولید و مصرف اطلاعات در بی نهایت سطح هستیم.

متأسفانه توانایی کنترل این اطلاعات با گذشت زمان به شدت متمرکز شده است. این شامل اطلاعاتی در مورد زندگی اجتماعی، سلامتی، امور مالی و موارد دیگر است. این افراد اساساً واسطه هایی هستند که اطلاعات شما را بر روی سرورهای متمرکز خود نگهداری می کنند تا بتوانند خدماتی مانند نگه داشتن پول، میزبانی وب سایت، ارتباط با خانواده و غیره را ارائه دهند.

این انحصار اطلاعاتی است که شما تولید کرده و مصرف می کنید و خدماتی است که استفاده می کنید. خوشبختانه، Web 3.0  آنها را تغییر می دهد و برنامه های غیر متمرکز  dApps، نقش اصلی را بازی می کنند. بنابراین با تمرکززدایی در اطلاعات و خدمات، شرکت های بزرگ و دولت ها قادر نخواهند بود با استفاده از تاکتیک های انحصاری، کاربران اینترنت را کنترل کنند.

 Dapps با توانایی خود در غیر متمرکز کردن اطلاعات و خدمات، به Web 3.0بستری را می دهند تا اینترنت کاملاً رایگان و قابل دسترسی برای همه را فراهم کند. دیگر یک نقطه کنترل اصلی وجود نخواهد داشت زیرا واسطه ها برای تسهیل جریان اطلاعات و خدمات وجود ندارند. برخی از تاثیرگذارترین نشانه ها وDapps  که پایه های آینده اینترنت را ایجاد می کنند، شامل  (BAT) ، (Golem (GNT، TokenSets، Aave، IDEX است.

برنامه توزیع شده برتر dApps برای بلاکچین

این برنامه های توزیع شده انعطاف پذیر هستند و قابلیت ایجاد ردیابی دارایی و یا تأیید هویت را ایجاد می سازند. برنامه ای را تصور کنید که روی یک سرور اجرا نمی شود اما از توان اضافی هزاران رایانه در سطح جهان استفاده می کند و می تواند توسط نرم افزار اتوماسیون کسب و کار کنترل شود و اطمینان حاصل می کند که پارامتر خاصی را برآورده می کند و تنها در این صورت می توان عملکردی را صورت داد.

این، برنامه های غیرمتمرکز dApp است، که بعضاً مختصر شده و هزاران بار برای بارگیری وجود دارد. dApps که در بالای یک شبکه بلاکچین نظیر به نظیر  قرار دارد و به عنوان نوعی سیستم عامل عمل می کند، یک اکوسیستم نرم افزاری منبع باز ابتکاری ایجاد می کند که امن و مقاوم است و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا ابزارهای آنلاین جدیدی بسازند. بسیاری از آنها توجه بازارهای تجاری جهانی را برانگیخته اند.

مسلماً بیت کوین اولین dApp بود که به هر کسی در دنیا امکان می داد برای پیوستن به یک شبکه بلاکچین و تأیید معاملات با استفاده از الگوریتم استخراج، مقداری کد منبع باز را بارگیری کرده و از این طریق ارز رمزنگاری شده را به عنوان پاداش تولید کند. بنابراین اگر یکی از رایانه ها یا گره هایی که نرم افزار dApp را اجرا می کنند خراب شود، گره دیگری بلافاصله کار را از سر می گیرد.

از آنجا که قراردادهای هوشمند یا نرم افزار اتوماسیون تجاری که اجرا می شوند، می توانند با dApp ها تعامل داشته باشند، بنابراین آنها می توانند هزینه های سربار اداری را حذف کرده و به یکی از جذاب ترین ویژگی های مرتبط با بلاکچین تبدیل شوند

لیست بهترین برنامه های غیرمتمرکز

برنامه های غیرمتمرکز dApps با قراردادهای هوشمندی که در بلاکچین هستند، تعامل دارند. بنابراین از رابط کاربری در قرارداد هوشمند پشتیبانی می کند که داده ها را برای بلاکچین می نویسد. مطابق با پلتفرم بلاکچین، dApps توسط تجارت های کوچک و بزرگ برای ردیابی کالاها هنگام حرکت در سراسر جهان و فعال کردن معاملات مالی مرزی استفاده می شود. بدون آنکه واسطه ای مانند بانک مرکزی وجود داشته باشد.

Chainlink

این میان افزار امن در حال ترویج یک استاندارد باز برای یک سیستم داده ایمن، غیرمتمرکز یا اوراکل است که اطلاعات مربوط به منابع خارجی را تأیید می کند. به طور خلاصه، Chainlink به هر قرارداد هوشمند دسترسی امن و API و پرداخت ها را ارائه می دهد.

این بسیار امیدوارکننده است که Google آن را به عنوان واسطه برای ذخیره داده BigQuery خود به عنوان یک سرویس استفاده می کند. در بلاکچین، اوراکل می تواند یک پایگاه داده دیگری باشد که اطلاعات تجارت سنتی را به یک قرارداد هوشمند که در دفتر کل بلاکچین اجرا می شود، تغذیه کند.

 Chainlink به عنوان یکی از برنامه های غیرمتمرکز dApps اساساً اطلاعات مربوط به قراردادهای هوشمند را از طریق داده ها امن می کند و سازش آن را بسیار دشوارتر می کند، زیرا به همان مکانیسم های اجماع متکی است که بلاکچین ها برای توافق در مورد اعتبار یک معامله استفاده می کنند.

یک قرارداد هوشمند برای اثبات عملکرد قراردادی به ورودی های متعدد نیاز دارد و از آن جایی که Chainlink می تواند به هر API متصل شود، این امکان را دارد تا برای تأیید نقل و انتقالات پول از یک بانک یا دیگر روش های پرداخت  مالی در صنعت مانند Visa یا PayPal استفاده شود. بنابراین اوراکل به یک قرارداد هوشمند اجازه می دهد تا با هر سیستم خارج از بلاکچین یا DLT که آنها اجرا می کنند، تعامل داشته باشد.

این عملکرد، به ویژه در موارد استفاده از زنجیره بلوک، بسیار مهم است. در این شرایط، قراردادهای هوشمند می توانند به طور خودکار و قابل اعتماد به تغییر شرایط خارجی، وقایع و اطلاعات پاسخ دهند.

Brave

Brave که توسط Brendan Eich ، مخترع جاوا اسکریپت و بنیانگذار Mozilla و Firefox تاسیس شده است، به دنبال ایجاد یک بستر و خدمات تبلیغاتی دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است که هم اطلاعات را کنترل می کند و هم حریم خصوصی را به کاربران می دهد.

این به عنوان یکی از برنامه های غیرمتمرکز dApps شرکت کنندگان اصلی در اکوسیستم تبلیغات را قادر می سازد تا در یک مدل کسب و کار جدید شرکت کنند که با پاداش دادن به نشانه های BATs ، می تواند مانند بیت کوین معامله شود. در صورت موفقیت، قدرت و نفوذ اینترنت، بسیار کاهش می یابد.

MakerDAO

MakerDAO که یک سرویس اعتباری غیر متمرکز است و بر روی پلتفرم بلاکچین Ethereum کار می کند ، از Dai ، یک Bitcoin ثابت که ارزش آن به دلار آمریکا وابسته است، پشتیبانی می کند. هر شخصی می تواند از MakerDAO برای گشودن بدهی وثیقه (CDP) و قفل کردن ETH به عنوان وثیقه و تولید Dai به عنوان بدهی در مقابل این وثیقه استفاده کند. کاربران می توانند Dai را تا 66٪ ارزش وثیقه خود وام بگیرند.

Chainyard

این یکی از برنامه های غیرمتمرکز dApps است که می تواند مشکلاتی را در سیستم های مدیریت اطلاعات تامین کننده حل کند. Chainyard، یک شبکه مبتنی بر بلاکچین مجاز است که برای بهبود اعتبار تأمین کننده، پردازنده و مدیریت اطلاعات طراحی شده است.

در بسیاری از موارد، سیستم های مدیریت اطلاعات تامین کننده، هنوز از تکنولوژی و فرایندهای حاضر استفاده می کنند. ایمیل و یا اسناد word همچنان برای تأیید هویت و ردیابی اسنادی مانند گواهینامه های ISO ، اطلاعات حساب بانکی، گواهینامه های مالیاتی و گواهی های بیمه در طول چرخه حیات یک تامین کننده استفاده می شود.

Chainyard با مشارکت IBM ، یک سرویس مبتنی بر بلاکچین را راه اندازی کرده است که به خریداران اجازه می دهد به اطلاعات زمینه تأیید شده تأمین کننده خود دسترسی داشته باشند تا بتوانند آنها را در یک زنجیره تأمین قرار دهند.

سوالات متداول

DAPPS به معنای به خاطر سپردن پنج ویژگی برای اهداف موثر است که شامل ویژگی های تاریخ دار، قابل دستیابی، شخصی، مثبت و خاص است.

برنامه های غیرمتمرکز dApps برنامه های دیجیتالی هستند که به جای یک رایانه در شبکه های بلاکچین اجرا می شوند و از حوزه نظارت و کنترل یک مرجع واحد خارج هستند.

dApps در بالای شبکه بلاکچین، به عنوان نوعی سیستم عامل عمل می کند و اکوسیستم نرم افزاری منبع باز را که ایمن و مقاوم است، ایجاد می کند.

dApp داده ها را در یک پایگاه داده غیرمتمرکز ذخیره کرده و از منابع محاسباتی غیرمتمرکز استفاده می نماید.

برنامه های غیرمتمرکز، افراد را قادر می سازد درآمد کسب کرده و مهارت های خود را در صنعت گسترش دهند. dApp برای افرادی عالی است که می خواهند ضمن افزایش مهارت خود درآمد اضافی کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *