امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

مفهوم خط روند یا Trend Line در تحلیل بازار

Trend Line یا خط روند به خطوطی گفته می شود که به سادگی شناسایی شده و معامله گران جهت متصل کردن قیمت ها و نمایش مناسب ترین تطبیق های داده ها، روی نمودارها آن ها را رسم می کنند. پس از آن با بهره گیری از خط حاصله ایده مناسبی به معامله گر داده می شود تا بتواند در مسیر ارزش سرمایه گذاری حرکت نماید.

در بیان و توضیح خط روند ، باید اضافه کنیم که این خطی است نشان دهنده جهت و مسیر غالب قیمت است که روی در بالاترین یا پایین ترین سطح محور قرار گرفته است که نمایشی بصری در بازه های زمانی متفاوت از مقاومت و پشتیبانی است. آن ها می توانند مسیر و سرعت را نشان داده و الگوهای دوره های انقباض قیمت را به خوبی شرح دهند.

می توان گفت که خطوط مرجع، بهترین تناسب برخی از داده ها را با استفاده از یک خط یا منحنی نشان می دهد. برای ایجاد تصویر واضح تر از روند، می توان یک ترند لاین واحد را روی نمودار اعمال کرد. ضمن آنکه برای ایجاد یک کانال می توان خطوط مرجع را به پایین اعمال نمود. البته این را باید اشاره کنیم که بازه زمانی مورد تجزیه و تحلیل و نکات دقیق مورد استفاده برای ایجاد آن از تاجر به معامله گر متفاوت است.

Trend lines به شما چه می گویند؟

خط روند از ابزارهای مهمی است که تحلیل گران فنی از آن استفاده می کنند. آنها روند قیمت را دنبال می کنند، به جای آن که در خصوص اصول اساسی و عملکرد پیشین کسب و کار ارزیابی داشته باشند. این یک روش مناسب است که باعث می شود تحلیلگران فنی بتوانند مسیر مناسب قیمت های بازار را مشخص کنند. اینان معتقدند این فرآیند مناسبی است و شناخت این روند اولین قدم در فرآیند تجارت موفق است.

برای ایجاد مناسب این روند، یک تحلیلگر باید حداقل دو امتیاز در نمودار قیمت داشته باشد. برخی از تحلیلگران تمایل دارند از چارچوب های زمانی مختلف مانند یک دقیقه یا پنج دقیقه استفاده کنند. این درحالی است که برخی دیگر، نمودارهای روزانه یا هفتگی را دنبال می کنند. اما بسیاری از تحلیل گران، بدون در نظر گرفتن زمان عمل کرده و ترجیح می دهند روندها را بر اساس بازه های زمانی و نه فواصل زمانی مشاهده کنند.

 آنچه Trend Line را در سطح جهان از بابت کاربری دارای جذابیت می کند این است که می تواند بدون در نظر گرفتن مدت زمان، بازه زمانی یا بازه مورد استفاده برای شناسایی روندها، مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال اگر شرکت A با 30 دلار معامله شود و در عرض دو روز به 35 دلار و در سه روز 40 دلار برسد، تحلیلگر سه امتیاز برای نمودار دارد که از 40 دلار شروع می شود، سپس به 45 دلار رسیده و به 50 دلار می رود.

 اگر تحلیل گر میان سه نقطه قیمت خطی را ترسیم کند، روند صعودی دارند. این ترسیم از خط روند ، از شیب مثبتی برخوردار است و به تحلیلگر نشان می دهد که در جهت روند خرید خود را انجام دهد.

تفاوت بین خط روند و کانال

بیش از یک ترند لاین را می توان در یک نمودار اعمال کرد. معامله گران معمولاً برای ایجاد کانال ها، از Trend Line متصل به بالاترین سطح برای یک دوره استفاده می کنند. یک کانال نمایشی بصری از هر دو پشتیبانی کرده و مقاومت را برای دوره زمانی مورد تجزیه و تحلیل اضافه می کند. مشابه یک خطوط روند، معامله گران به دنبال یک جهش یا شکست هستند تا اقدامات قیمت را از کانال خارج کنند. بسته به نحوه تنظیم تجارت خود، ممکن است از این نقض به عنوان یک نقطه خروج یا یک نقطه ورود استفاده کنند.

محدودیت های خطوط روند

خط روند دارای محدودیت هایی است که در تمام ابزارهای نمودار به اشتراک گذاشته شده است، زیرا با ورود اطلاعات بیشتر قیمت باید آنها را تعدیل کرد. این روند گاهی برای مدت طولانی ادامه خواهد داشت، اما در نهایت عملکرد قیمت به اندازه کافی منحرف می شود که باید به روز شود.

علاوه بر این، معامله گران اغلب نقاط مختلف داده را برای اتصال انتخاب می کنند. به عنوان مثال، برخی از معامله گران از پایین ترین سطح استفاده می کنند، در حالی که دیگران ممکن است فقط از پایین ترین قیمت بسته شدن برای یک دوره استفاده کنند. بنابراین، روندهای اعمال شده در بازه های زمانی کوچکتر می توانند به حجم حساس باشند. خطوط روند با حجم کم، ممکن است به راحتی با افزایش حجم در طول جلسه شکسته شود.

هنگامی که درباره خطوط روند، نحوه محاسبه و تفسیر آنها هنگام استفاده در نمودار، آگاهی داشته باشید، می توانید برای تجارت و ترید در انواع ارزها به خصوص ارزهای رمزنگاری شده موفق عمل کنید. برای این منظور می توانید از مشاوره کارشناسان فنی و حرفه ای صرافر بهره مند شوید.

اهداف اصلی یک خط روند

ترند لاین ، که اغلب به عنوان خط بهترین تناسب نیز از آن یاد می شود، خطی است که برای نشان دادن رفتار مجموعه ای از داده ها برای تعیین الگوی خاص استفاده می شود. این ابزاری تحلیلی است که اغلب در رابطه با یک نمودار پراکندگی استفاده می شود تا مشخص شود آیا رابطه ای بین دو متغیر وجود دارد یا خیر.

از جمله اهداف اصلی که Trend Line دارد، تعیین این است که آیا مجموعه ای از نقاط دارای روند مثبت، روند منفی بوده یا به طور کلی دارای روند نیستند. همچنین تعیین مقدار دقیق یک خط روند ممکن است همیشه لازم نباشد. در بعضی موارد، تقریب برای به دست آوردن رفتار کلی داده ها کافی است.

 اگر مجموعه داده ها خطی باشد، این به سادگی خطی است که از هر نقطه عبور می کند. برای همه مجموعه های داده دیگر، یک استراتژی ساده برای تقریب خطوط روند وجود دارد. لازم است خطی را ترسیم کنید که در کمترین فاصله از هر نقطه قرار داشته باشد. این در حالی است که بایستی تا آنجا که می توانید از آن عبور کنید، به طوری که تعداد نقاط پایین و زیر خط تقریباً برابر است.

محاسبه ترند لاین

اگر از ما بخواهند معادله دقیق خط روند را گزارش دهیم، این ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد. اگر محاسبات خود را در یک جدول مرتب کنید، استرس این کار بسیار کمتر می شود. علاوه بر این، برنامه هایی به راحتی در اینترنت در دسترس هستند که خطوط روند را به طور خودکار محاسبه می کنند که می توانید برای تأیید کار خود استفاده کنید.

در کنار Trend Line ، یک عملکرد خطی، ممکن است برای همه مجموعه داده ها مناسب نباشد. در برخی موارد، یک معادله مرتبه بالاتر یا یک تابع خاص، ممکن است بهترین تطابق را برای نتیجه گیری درباره رفتار داده ها و یا پیش بینی فراهم کند.

معرفی خطوط روند مختلف

پنج نوع مختلف خط روند وجود دارد که به نام های خطی، چند جمله ای، نمایی، لگاریتمی و قدرت شناخته می شوند که در این جا سعی خواهیم کرد تفاوت ها و زمان استفاده از آن ها را توضیح دهیم.

ترند لاین خطی

بیشتر معادلات خطی به شکل Y = MX + C با Y به عنوان متغیر در محور y ، M به عنوان شیب یا ضریب متغیر X است، که مقادیر موجود در محور y می باش و C ثابت یا مقداری است که هیچ مقدار X وجود نداشته باشد. در این روند سعی می شود رابطه بین فروش و سود را مشاهده گردد. نمودار خطی گاهی اوقات می تواند غیرواقعی باشد، به عنوان مثال y- رهگیری منفی است. در این حالت اگر سود فروش منفی نباشد، این می تواند منطقی باشد، اما همیشه باید به آن توجه کرد، به ویژه اگر محور y نباید اعداد منفی را در نظر بگیرد.

Trend Line چند جمله ای

چند جمله ای به معنای ساخته شده از چند مورد است. معادله چند جمله ای همیشه به شکل Y = M1X1 + M2X22 + M3X34 + M4X45 + M5X56 + M6X67 + M7X78 + C است.

خط روند نمایی

یک معادله احتمالی به شکل Y = M1e (m * X) است. e در ریاضیات و اقتصاد بسیار مهم است، در تعیین ارزش بازده سرمایه گذاری با سود مرکب مانند حسابی که از 1 دلار شروع می شود و نرخ بهره سالیانه R را ارائه می دهد، پس از t سال، سود حاصل می شود. این نام از شکل آن، یک افزایش نمایی یا سریع ناشی می شود.

روند لگاریتمی

معادله لگاریتمی همیشه به شکل Y = m1 * ln (X) + C است. معادله لگاریتمی معکوس تابع نمایی است. در اینجا Ln نشانگر لگاریتم طبیعی یا قاعده log است. در نتیجه ln (e) = 1 می باشد. برای استفاده از اعداد دیگر به طوری که به نظر پیچیده نرسد، ln (10) = 2.302 ، بنابراین e2.302 = 10 ، شما e را به عنوان پایه در نظر می گیرید  که قدرت e مقدار بدست آمده توسط لگاریتم طبیعی را می دهد. نمودار تمایل دارد خیلی سریع بالا برود و سپس با افزایش مقدار x به آرامی ادامه می یابد.

ترند لاین قدرت

یک منحنی قدرت به شکل Y = m1 * X (m2) است. خط روند قدرت یک پاسخ ثابت ندارد و به مقدار محور x و یک ثابت که توسط تابلو تعیین می شود، وابسته است. ممکن است شبیه تابع خطی در نمودار باشد، اما از یک تابع کاملاً متفاوت ایجاد شده است.

برای تمام خطوط روند، مقدار R مربع همیشه بین 0 و 1 است و نشان دهنده تغییر توضیح داده شده تقسیم بر کل تغییر است. در حقیقت، هرچه به 1 نزدیکتر باشد، مدل بهینه شده توسط Trend Line به طور دقیق و صد در صدی از تغییرات اطراف میانگین را توصیف می کند.

بررسی انواع خطوط روند

با مرور تکرارهای خطوط مختلف روند و با استفاده از داده های فوق ستاره بین سود و فروش، می توان دریافت که خط روند قدرت، دارای بالاترین مقدار مربع R است. البته، توصیه نمی شود از خطوط روندی استفاده شود که بیشترین مقدار R را در تمام مدت داشته باشد، زیرا تجسم مهم ترین چیزی است که باید در نظر گرفت.

اگر با بسیاری از نکات مطابقت دارد و درک آن آسان است، پس از آن استفاده کنید. استفاده از چند جمله ای درجه 8 می تواند خطوط روند دقیق ایجاد کند، اما ممکن است یکی، کاملاً بزرگنمایی کند. می توانید از برخی شهود استفاده کنید. اگر نمودار به نظر می رسد که به صورت منحنی به سمت بالا شیب دارد، استفاده از خطوط روند خطی بهترین انتخاب نیست.

نوع خط روند می تواند به تجسم شما بیفزاید. اما اگر نتوانید توضیح دهید که چرا از آن استفاده کرده اید یا چه ارزشی اضافه می کند، ممکن است مانع آن شود. با این حال، نوع روند خطی این مزیت را دارد که می توان به وضوح مشاهده نمود که این روند به سمت بالا شیب دارد یا به سمت پایین و اندازه آن از سایر خطوط راحت تر است.

در صورتی که در خصوص خط روند و نحوه ترسیم آن ها ابهامی دارید، می توانید راهنمایی های لازم را از صرافر دریافت کنید. صرافی صرافر با سال ها تجربه و تخصص در حوزه ارزهای فیات و دیجیتال، به عنوان یکی از بهترین صرافی های آنلاین در ایران و سطح آسیا شناخته شده است.

سوالات متداول

نمودارهای معادل اطلاعات مربوط به قیمت و حجم را در هر نقطه داده جمع کرده و بصورت میله های مستطیلی برای دوره مورد نظر نشان می دهند.

شکل گیری گسترده ای در دوره های نوسان زیاد رخ می دهد که یک تضمین امنیت، قیمت بیشتری را با جهت کمی نشان می دهد.

Phi ellipses ابزاری معدود شناخته شده در تجارت است که توسط رایانه یا نرم افزار تجاری تهیه شده است و برای تشخیص الگوهای قیمت، روندها و برگشت احتمالی استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل فنی سهام و روندها مطالعه داده های بازار تاریخی، از جمله قیمت و حجم، برای پیش بینی رفتار آینده بازار است.

وارونه هنگامی اتفاق می افتد که روند قیمت یک اوراق بهادار تغییر جهت می دهد و توسط معامله گران فنی برای تأیید الگوها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *