امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

همه چیز درباره Chainlink و تاریخچه آن

Chainlink به یکی از پر کاربردترین پروژه ها در بازار ارزهای رمزپایه تبدیل شده است. این یک سرویس غیر متمرکز است که می تواند داده های خارجی را به قراردادهای هوشمند در اتریوم ارائه دهد. به عبارت دیگر، ارز رمزپایه چین لینک، بلاکچین ها را با دنیای واقعی ارتباط می دهد.

می توان گفت، یک شبکه اورجینال غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین است که به قراردادهای هوشمند امکان اتصال به منابع داده خارجی را می دهد که می توانند شامل API ها ، سیستم های داخلی یا انواع دیگر فیدهای داده های خارجی باشند. LINK یک رمز ERC-20 است که برای پرداخت هزینه این سرویس در شبکه استفاده می شود.

قراردادهای هوشمند توافقات در بلاکچین را خودکار می کنند. آنها اطلاعات را ارزیابی می کنند و در صورت تحقق برخی شرایط، آنها را اجرا می کنند. با این حال بلاکچین ها واقعاً راه خوبی برای دسترسی به داده های خارجی ندارند. دشواری اتصال داده های خارج از زنجیره با داده های درون زنجیره ای یکی از چالش های بزرگ قراردادهای هوشمند است. بنابراین این پلتفرم، تلاش می کند تا با ارائه یک سرویس غیر متمرکز اوراکل این مشکل را حل کند.

شماره اتصال قرارداد هوشمند

یکی از برجسته ترین مواردی که در فناوری قرارداد هوشمند وجود دارد، عدم توانایی تعامل با منابع در حال اجرا در خارج از شبکه گره ای است که در آن قراردادهای هوشمند اجرا می شود. فقدان اتصال محدودیت هایی را توسط توسعه دهندگان قرارداد هوشمند ایجاد می کند.

بدون پیوند مناسب با منابع خارج از زنجیره ای مشابه، قراردادهای هوشمند فقط به داده های درون زنجیره ای محدود می شوند. دسترسی به داده های خارجی موج جدیدی از قراردادهای پیشرفته هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز را فراهم می کند.

در هر صورت، چنین ورودی های خارجی و خروجی هایی به عنوان API و فید داده وجود دارند که بیشتر برنامه های وب و تلفن همراه از آنها استفاده می کنند. مسئله مهم Chainlink چگونگی ادغام آنها در قراردادهای هوشمند است به گونه ای که بیشترین ارزش را برای کاربران نهایی حفظ کند. به عبارت دیگر، باید راهی برای ایجاد قراردادهای هوشمند وجود داشته باشد که شامل داده های خارجی قابل اعتماد باشد.

مسئله اتصال نیز برعکس می شود، زیرا قراردادهای هوشمند نمی توانند داده ها را به سیستم های خارج از زنجیره منتقل کنند. اعطای توانایی انتقال اطلاعات به API های مختلف باعث توسعه قراردادهای هوشمند از خارج شده و می تواند اقدامات خارج از زنجیره را تحریک کند.

شماره اوراکل متمرکز

اوراکل عاملی است که اطلاعات ارزشمند و غیرقابل دسترسی از وقایع دنیای واقعی را ارائه می دهد. قبل از اختراع قراردادهای هوشمند، توافق نامه های دیجیتالی در کدی تعبیه شده بودند که می توانستند توسط طرف کنترل کننده آن تغییر، فسخ یا حتی حذف شوند.

قراردادهای هوشمند Chainlink در حال تغییر در عملکرد هستند و دوره جدیدی از توافق نامه های غیرمتمرکز، ضد دستکاری، تأیید خودکار و خود اجرا را آغاز می کنند که همه طرف ها را ملزم به ارائه آن ها مطابق با وعده داده شده می کنند. اگر یک قرارداد هوشمند با اتکا به یک منبع متمرکز داده اجرا شود، اصل تمرکززدایی از دست می رود. وقتی قراردادهای هوشمند جایگزین توافق نامه های دیجیتال قدیمی شوند، به نسخه های با اطمینان بالا از ورودی و خروجی داده ها نیاز دارند.

به جهت آن که زنجیره های بلوک قادر نیستند به اطلاعات خارج از شبکه دسترسی بیابند، اوراکل نیاز است تا بتواند در قراردادهای هوشمند عمکلرد داده ها را داشته باشد. اوراکل ها داده های خارجی را ایجاد کره و به محض ایجاد شرایط لازم، قراردادهای هوشمند را اجرا می کنند. در همین فرآیند به شرکت کنندگان جهت ارائه قراردادهای هوشمند که دارای دسترسی فیدهای خارجی است، پاداش داده می شود.

بنیانگذاران چین لینک

Chainlink در ژوئن 2017 راه اندازی شد. این پروژه توسط مدیر عامل شرکت سرگئی ناذاروف و CTO استیو الیس هدایت می شود. Nazarov یک کارآفرین موفق است که چندین موسسه را بنیانگذاری نموده است. شروع فعالیت این شبکه با سی و دو میلیون دلار سرمایه بوده است که در مجموع دارای یک میلیارد نشانه این ارز LINK را شامل می گردید.

 در جهت تشویق اکوسیستم، سی دو درصد از نشانه ها به اپراتورهای گره تحویل گردیده و سی و پنج درصد در توکن عمومی به فروش رسید و سی درصد نیز در جهت توسعه و تحقیقات چین لینک باقی ماند. لازم به ذکر است برخلاف بسیاری از مجموعه های رمزنگاری شده دیگر ، LINK هیچ فرآیند استخراج یا ذخیره سازی ندارد که منبع گردش آن را افزایش دهد.

از کجا می توان Chainlink خرید؟

شما می توانید (Chainlink (LINK را در صرافی هایی که از ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند خریداری کنید. جهت  اطلاع از آخرین لیست مبادلات این ارز رمزنگاری شده، می توانید از خدمات صرافی Sarafer بهره ببرید. در حال حاضر قیمت Chainlink 15.93 دلار آمریکا می باشد.

لازم به ذکر است که LINK هیچ زنجیره بلوکی بومی به خودی خود ندارد بلکه به عنوان نشانه ای در بلاکچین Ethereum وجود دارد. توکن های LINK از استاندارد ERC-667 پیروی می کنند، که پسوند استاندارد ERC-20 است. به طور خلاصه، می توانید LINK را در هر کیف پول پشتیبانی شده ذخیره کنید.

Chainlink چگونه کار می کند؟

چین لینک با استفاده از شبکه ای از گره ها، داده های قراردادهای هوشمند را تا حد ممکن قابل اعتماد می کند. پروتکل Chainlink این رویداد را ثبت می کند و آن را به گره های این پلتفرم ارسال می کند تا پیشنهادات خود را در مورد درخواست ارائه دهند.

آنچه این فرایند را قدرتمند می کند این است که چگونه چین لینک می تواند داده های چندین منبع را تأیید کند. با توجه به یک سیستم اعتبار داخلی، این ارز رمزنگاری شده، می تواند با دقت بالایی تعیین کند که کدام منابع قابل اعتماد هستند. این قابلیت می تواند دقت و تمرکز نتایج را بسیار افزایش دهد و از قراردادهای هوشمند در برابر انواع حملات محافظت کند.  از سویی دیگر، قراردادهای هوشمندی که داده را درخواست می کنند در ازای خدمات خود به اپراتورهای گره، پاداش پرداخت می کنند. قیمت ها توسط اپراتورهای گره بر اساس شرایط بازار جهت داده ها تعیین می شوند. اپراتورهای گره همچنین برای اطمینان از تعهد طولانی مدت به پروژه در شبکه مشارکت دارند.

Chainlink و DeFi

از زمانی که مالیات غیرمتمرکز DeFi محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، تمایل به خدمات اوراق با کیفیت بالا افزایش یافته است. به هر حال، بیشتر این پروژه ها از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند و همچنین برای اجرای صحیح آنها به داده های خارجی احتیاج دارند. با خدمات اوراکل متمرکز، سیستم عامل های DeFi در برابر طیف گسترده ای از حملات، از طریق دستکاری اوراکل، آسیب پذیر می شوند.

LINK برای چه استفاده می شود؟

همانطور که اشاره کردیم، اپراتورهای گره Chainlink می توانند LINK را به عنوان روشی برای پیشنهاد قیمت به خریدار مورد نظر داده، درگیر کنند. اپراتور گره ای که برنده می شوند، باید اطلاعات مربوط به قرارداد هوشمند ایجاد کننده درخواست را ارائه دهد. تمام پرداخت ها برای اپراتورهای گره به صورت نشانه های LINK اتفاق می افتد.

این روش باعث می شود اپراتورهای گره به تجمع خود ادامه دهند. داشتن نشانه های بیشتر به معنای دسترسی به قراردادهای بزرگ داده است. اگر یک اپراتور گره تصمیم به شکستن قوانین بگیرد، در نتیجه نشانه های LINK را از دست خواهد داد.

این نوع ایجاد جامعه در حال تبدیل شدن به یک تاکتیک بازاریابی موثر در فضای ارزهای رمزپایه است. حامیان اصلی می توانند تعامل و توجه زیادی در شبکه های اجتماعی برای پروژه ایجاد کنند، که پس از آن می تواند در سایر معیارها منعکس شود. ثابت شده است که فناوری Chainlink یکی از مهم ترین ارکان اکوسیستم رمزنگاری است. زیرا منابع داده خارجی قابل اعتماد، یکی از مهم ترین عناصر سازنده یک اکوسیستم سالم است.

مولفه روی زنجیره

مولفه زنجیره ای چین لینک از قراردادهای اوراکل در بلاکچین اتریوم ساخته شده است. آنها درخواست داده های کاربران را کنترل و پردازش می کنند. هر زمان که برای برخی از داده های خارج از زنجیره درخواستی وجود دارد، آنها قرارداد را به شبکه Chainlink منتقل می کنند، جایی که به یک قرارداد بلاکچین تبدیل می شود.

این قراردادها با یک سرویس مناسب مطابقت دارد و دارای سه قسمت می باشد که شامل یک قرارداد اعتبار، یک قرارداد تطبیق سفارش و یک قرارداد جمع می باشد. قرارداد اعتبار معیارهای عملکرد ارائه دهنده خدمات اوراکل را ثبت می کند و سابقه آن را بررسی می کند.

این در حالی است که قرارداد تطبیق سفارش، پیشنهاد کاربر را در شبکه ثبت می کند، پیشنهادات ارائه دهندگان اوراکل را جمع آوری می کند و آنها را با توجه به تجزیه و تحلیل قرارداد اعتبار، انتخاب می کند. نهایتا قرارداد جمع آوری، تمام پاسخ های ارائه دهندگان اوراکل را جمع آوری می کند و پاسخ جمعی نهایی را برای درخواست اصلی محاسبه می نماید. با استفاده از این قراردادها، واحد زنجیره ای Chainlink یک روند سه مرحله ای را دنبال می کند.

جزء خارج از زنجیره

دومین قسمت مهم شبکه چین لینک، شامل گره های اوراکل خارج از زنجیره است که به شبکه اتریوم متصل می شوند. این گره ها پاسخ به درخواست های خارجی را برداشت می کنند. پاسخ های فردی از طریق چندین مکانیسم اجماع جمع بندی شده و سپس به یک پاسخ جهانی قابل اعتماد تبدیل شده و به یک قرارداد تبدیل می شوند.

داده های جمع آوری شده از طریق چین لینک ، که جزء مهمی بوده و منابع داده زنجیره ای و خارج از زنجیره را بهم متصل می کند، پردازش می شوند. Chainlink Core دستگاهی است که داده های خارج از زنجیره را ترجمه کرده و آنها را به یک اوراکل زنجیره ای می فرستد.

گره های خارج از زنجیره با LINK جبران می شوند. آنها امکان ادغام آداپتورهای خارجی را که توسط توسعه دهندگان برای انجام زیرمجموعه های مختلف نوشته شده اند، را داشته و باعث می شوند مجموعه داده ها بسیار پربارتر باشند. گره های Chainlink قبلاً در کنار بلاکچین های عمومی و شبکه های سازمانی خصوصی نصب شده اند. وظیفه اصلی شبکه ایجاد امکان اجرای آنها به روشی غیرمتمرکز است.

سرویس اوراکل غیر متمرکز Chainlink

توزیع منبع به معنای این است که اوراکل ها می توانند داده های خود را از چندین منبع برای حفظ شهرت خوب تهیه کنند. هنگام توزیع اوراکل، درخواست های ارائه شده به شبکه با چندین خطابه قرارداد بسته می شود. همچنین این سیستم سخنان صادقانه را حفظ می کند، زیرا داده های آنها با سایر سخنورها اندازه گیری می شود.

اگر یک اوراکل شروع به ارائه اطلاعات نادرست کند، بلافاصله توسط شبکه مجازات می شود. در نتیجه، این شبکه یک رویکرد کاملاً غیرمتمرکز را ارائه می دهد که داده های با کیفیت عالی ارائه شده توسط چندین سخنرانی و توافق سازوکار اجماع را تضمین می کند.

وضعیت فعلی پروژه

با توجه به این که Chainlink برنامه و نقشه راه خود را انتشار نداده است، پیش بینی آن چندان ساده نیست. با این حال، تیم پروژه قبلاً یک شبکه آزمایشی با هفت Chainlinks راه اندازی کرده است که به توسعه دهندگان امکان تعامل را می دهد. در جدیدترین اخبار، این شرکت پروژه ای را خریداری کرده است که برای توسعه بیشتر سیستم اوراکل قابل اعتماد خود استفاده خواهد شد. شما می توانید برای ذخیره سازی و یا خرید این ارز رمزپایه سودآور، از طریق صرافی صرافر اقدام نمایید.

سوالات متداول

Chainlink در حال حاضر پنجمین ارز دیجیتالی در بازار ارزهای رمزپایه را دارد و می تواند یک سرمایه گذاری طولانی مدت باشد. با این حال توجه داشته باشید که بازار ارزهای رمزپایه دارای ریسک بالایی هستند و با احتیاط و مشورت عمل کنید.

طبق پیش بینی قیمت LINK و با حرکت صعودی که در پیش دارد، ممکن است تا سال 2021 به 28 دلار برسد، انتظار می رود حتی رشد بیشتری داشته و تا سال 2025 به 100 دلار برسد.

Chainlink خودش روی Ethereum کار می کند، اما در صورت ظهور بلاکچین مقیاس پذیرتر و بهتر، می تواند روی بلاکچین های دیگر نیز اجرا شود.

یکی از عواملی که باعث افزایش آن شده تعداد خدمات ارائه شده است. افراد می توانند وام های رمزنگاری شده دریافت کنند، آن را ذخیره کنند و بابت سکه های خود، سود کسب نمایند. البته کاهش ارزش سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین باعث شده است که سرمایه گذاران به دنبال گزینه های بهتر دیگری باشند.

Chainlink ، یکی از ارزهای رمزپایه است که در سال 2015 پایه های اصلی آن ایجاد شد و توسط سرمایه گذاران به طور رسمی با سرمایه 32 دلار در سال 2017 فعالیت خود را شروع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *