امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

مفهوم TXID و بررسی کاربردهای آن

در دنیای ارزهای رمزپایه برای آن که دریابیم که معامله ارز دیجیتالی انجام شده است، می بایست از طریق ثبت معاملات در بلاکچین این کار را انجام دهیم. TXID یا شناسه تراکنش یک عدد 64 کاراکتری منحصر به فرد است که در معاملات ارزهای رمزپایه استفاده می شود و به طور خودکار به هر معامله رمزنگاری اختصاص می یابد که از اعداد و حروف تصادفی تشکیل شده است.

معامله ارز رمزنگاری شده چیست و چگونه انجام می شود؟

قطعاً همگان از مفهوم کلی معامله آگاه هستند. در حقیقت در معامله، پول از یک حساب به حساب دیگر ارسال می شود. در مورد ارزهای دیجیتال، سکه ها از یک کیف پول ارز رمزنگاری شده به کیف پول دیگر منتقل می شوند. با این حال خوب است اشاره کنیم که معاملات ارزهای رمزپایه از نظر فنی چگونه انجام می شوند و هنگام انتقال ارز رمزنگاری شده در پشت صحنه بلاکچین چه اتفاقی می افتد؟

باید اشاره کنیم که معامله در واقع اطلاعات مربوط به انتقال دارایی است. این اطلاعات در بلوک های بلاکچین یک ارز دیجیتال خاص ثبت می شود. هر بلوک شامل یک عنوان و لیستی از معاملات است. سرصفحه شامل هش و شناسه تراکنش ، هش خود بلوک و هش بلوک قبلی است. برای تبدیل شدن به یک قسمت معتبر از بلاکچین و نوشتن در بلاک، هر یک از معاملات باید تأیید شود.

در این فرآیند، از اعتبار و صحت هر رکورد اطمینان حاصل می شود، بنابراین دستکاری اطلاعات در پایگاه داده توزیع شده بلاکچین امکان پذیر نیست. البته باید افزود که زمان صرف شده جهت تأیید معاملات، یکی از مشکلات بیت کوین و برخی ارزهای مجازی دیگر است.

در ابتدا برنامه ریزی شده بود که انتقال رمز ارز از طریق مسنجر انجام شود، اما به زودی مشخص شد که با توجه به افزایش چند برابری کاربران، تأیید تراکنش ها می تواند زمان بیشتری داشته باشد. بدین ترتیب معاملات بزرگتر و همچنین معاملات با کارمزد بالاتر که توسط کاربر تعیین می شود، سریعتر تأیید می شوند. زیرا معاملات زمانی که ماینرها با ایجاد محاسبات برای یافتن هش، بلوک های جدیدی را در بلاک چین ایجاد می کنند، تأیید می شوند.

TXID چیست و چرا به آن نیاز است؟

به بیان ساده، TXID یک گذرنامه معامله است. یک شماره منحصر به فرد است که می تواند برای شناسایی وضعیت فعلی یک معامله خاص و همچنین برای کشف اینکه آیا واقعاً در بلاکچین ثبت شده است یا خیر مورد استفاده قرار گیرد. شناسه معامله یا هش تراکنش به هر انتقال ارز رمزپایه اختصاص داده می شود.

در واقع، ارز رمزنگاری شده به عنوان اطلاعات ثبت شده وجود دارد. سکه های دیجیتال از نظر فیزیکی و همچنین پول فیات الکترونیکی که بین حساب های بانکی منتقل می شود وجود ندارد. بنابراین، گاهی اوقات پیگیری وضعیت چنین سابقه ای بسیار مهم است. TXID بلافاصله پس از پیوستن به شبکه به یک معامله ارز رمزنگاری شده و نشانگر منحصر به فرد آن ایجاد می شود. این شناسه تراکنش به صورت تصادفی تولید می شود و مانند دنباله ای از حروف و اعداد به نظر می رسد.

چگونه از TXID استفاده کنیم؟

معامله ها در رمز ارزها، TXID خود را به طور خودکار دریافت می کند و کاربران معمولاً حتی به آن اهمیت نمی دهند، مگر اینکه مشکلی پیش بیاید، معامله آنها به تأخیر افتد یا دارایی دریافت نشود.. در چنین مواردی بررسی وضعیت معامله ضروری است. مهم است که دریابید که آیا معامله در بلاکچین ثبت و تأیید شده است یا خیر.

برای پیگیری وضعیت معامله می توانید از خدمات ویژه استفاده کنید. اگر به معاملات بیت کوین علاقه مند هستید، سرویس blockchain.com وجود دارد که می تواند به شما در کشف بلاکچین BTC کمک کند. برای بررسی معامله Ethereum ، می توانید از Etherscan استفاده کنید. علاوه بر این، سرویس های چند بلاکچین نیز وجود دارد که می توانید جزئیات مربوط به تعدادی از انتقال ارزهای رمزپایه را بیابید و بلاک چین های مختلف را کشف کنید.

 به عنوان مثال، SoChain می تواند اطلاعات انتقال بیت کوین، Ethereum ، Dash ، Dogecoin ، Zcash و Litecoin را به شما ارائه دهد. کاربران فقط باید شناسه تراکنش مورد نیاز را در قسمت مناسب وارد کرده و نتیجه بگیرند.

چرا شناختن TXID مهم است؟

در مواردی که معامله تأخیر دارد، مانند خریدهای آنلاین، می توانید با استفاده از TXID وضعیت معامله را ردیابی کنید. این یکی از سریع ترین راه ها برای بررسی وضعیت معامله محسوب می شود. همچنین، این شناسه تراکنش ، می تواند اثبات انتقال وجوه به آدرس عمومی دیگر باشد.

با ثبت این شناسه در خدمات معاملات بلاکچین، می توانید بررسی کنید که آیا وجوه با موفقیت ارسال شده است یا خیر. ضمن آنکه به اشتراک گذاشتن TXID ایمن است. زیرا هیچ اطلاعات شخصی را فاش نمی کند. به لطف ناشناس بودن نسبی معاملات بلاکچین، تنها اطلاعات عمومی، مربوط به مبلغ انتقال یافته، تاریخ انتقال و آدرس های مربوط به معامله است.

چگونگی بررسی TXID معاملات بیت کوین

در اینجا مراحلی وجود دارد که باید برای بررسی TXID از طریق وب دنبال کنید. در مرحله اول، مرورگر وب خود را باز کرده و به Blockchain Explorer بروید. سپس روی نوار جستجو کلیک کنید و آدرس کیف پول فرستنده را ثبت نمایید.

در مرحله بعدی، لازم است که روی All Blockchains در کنار جستجو کلیک کرده و Bitcoin را انتخاب کنید. شما همچنین می توانید Ethereum و Bitcoin Cash را برگزینید. پس از این مرحله، روی جستجو در بالا سمت راست کلیک کنید.

لیستی از معاملات دیجیتال نشان داده می شود. هش یا TXID و همچنین تاریخ و زمان معامله را مشاهده خواهید کرد. روی رشته اعداد و حروف زیر هش کلیک کرده و اکنون می توانید جزئیات کامل هش یا TXID و اطلاعات معامله را مشاهده کنید.

شناسه هش یا معامله چیست؟

Tx Hash به معنی معامله Hash است و به عنوان ID معامله TXID نیز شناخته می شود. این شامل نویسه های عددی است و در اصل یک شماره شناسایی است که برای یک معامله بیت کوین داده می شود. هر معامله ای که در بلاکچین بیت کوین انجام می شود، دارای این شناسه منحصر به فرد است. به طور مشابه معاملات در بلاکچین Ethereum یک هش Tx منحصر به فرد خواهد داشت و هر معامله در بلاکچین Litecoin نیز دارای TXID خواهد بود. این شناسه منحصر به فرد یک رشته طولانی از حروف و اعداد است که برای شناسایی یک معامله خاص در بلاکچین استفاده می شود.

استفاده از TxHash و TxID

تمام معاملات موجود در بلاکچین به صورت عمومی در دسترس است. هنگامی که پرداختی انجام می دهید یا سکه ها را به آدرس دیگری منتقل می کنید، معامله پخش می شود و شناسه Tx Hash نیز تولید می شود. با استفاده از شناسه تراکنش می توان وضعیت معامله را به راحتی ردیابی کرد. آنها با تمام جزئیات انتقال از جمله آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، کل مبلغ ارسال، تاریخ انتقال، ارتفاع بلوک، هزینه های پرداخت شده و تعداد تأییدها ارائه می شوند.

تراکنش هش و شناسه ها حاوی اطلاعات شخصی نیستند، بنابراین اشتراک گذاری کاملاً ایمن می باشند. اما این هش و شناسه تراکنش، همانطور که گفتیم از بسیاری جهات مفید است. به عنوان مثال می توانید این اطلاعات را با ارائه دهنده خدمات به اشتراک بگذارید تا از وضعیت انتقال مطلع شود. برای تأیید موفقیت در معامله می توانید شناسه تراکنش خود را با تاجر به اشتراک بگذارید.

در بیشتر سیستم عامل های معاملات ارزهای رمزنگاری شده، هنگامی که سکه واریز کرده یا سکه برداشت می کنید شناسه معامله نیز ارائه می شود. معمولاً TXID هر معامله را در سابقه پرداخت خود پیدا خواهید کرد. در برخی از سیستم عامل های صرافی و کیف پول های شخص ثالث ممکن است برای پیدا کردن شناسه تراکنش مشکل وجود داشته باشد. در چنین شرایطی می توانید با کارشناسان صرافر مشورت نمایید.

کیف پول بلاکچین

پس از پرداخت یا دریافت، روی معامله کلیک کنید که جزئیات بیشتر را به شما نشان می دهد. به خصوص وضعیت معامله خود را مشاهده خواهید کرد. هنگامی که روی آن کلیک می کنید، صفحه بلوک کاوشگر باز می شود که تمام جزئیات معامله را نشان می دهد.

تمام فعالیت های بلاکچین به صورت عمومی در دسترس است. بنابراین نه تنها شخص می تواند موجودی یا آدرس Bitcoin را مشاهده کند، بلکه می تواند هش معامله یک معامله خاص را نیز بررسی کند. برای دانستن TXID یا TxHash آدرس BTC یا آدرس گیرنده در کاوشگر بلاکچین می توانید استفاده کنید. خواهید دید که بسیاری از تراکنش ها در لیست قرار دارند، فقط کافی است مقدار بیت کوین ارسال شده را پیدا کنید.

به این ترتیب باید بتوانید آن معامله خاص را پیدا کنید. هنگامی که معامله خود را یافتید، باید شناسه هش معامله را نیز پیدا کنید. شما فقط می توانید شناسه تراکنش را به اشتراک بگذارید یا آن را جستجو کنید و URL صفحه را با گیرنده به اشتراک بگذارید.

TXID کجا استفاده می شود؟

جستجوی بلاکچین :

اگر به تازگی معامله ای انجام داده اید، می توانید با استفاده از TXID آن را در بلاکچین پیدا کنید. اگر کیف پول بیت کوین به شما TXID داده است، احتمالاً قبلاً در قالب قابل جستجو بوده است.

هزینه خروجی ها :

وقتی می خواهید از یک خروجی موجود به عنوان ورودی در یک تراکنش جدید استفاده کنید، از TXID استفاده می کنید. برای مراجعه به یک خروجی موجود، از شناسه تراکنش که در آن ایجاد شده است به همراه شماره vout برای آن تراکنش استفاده می کنید. زیرا به هر حال، TXID شناسه منحصر به فرد برای یک تراکنش است.

لازم به ذکر است که شرایطی وجود داشته است که دو معامله سکه متفاوت دارای TXID یکسان بودند. این گونه معاملات، هنگام مطالبه پاداش از دو بلوک مختلف، از همان آدرس استفاده می کنند. این بدان معنی است که داده های معاملاتی آنها یکسان است و بنابراین TXID ها نیز یکسان هستند.

اهمیت شناسه تراکنش در معاملات ارزهای دیجیتال

بنابراین، TXID یک عنصر مهم و مفید در هر معامله ارز رمزنگاری شده است. این شماره شناسایی منحصر به فرد برای هر انتقال است که می تواند به کاربران کمک کند تراکنش های موجود در بلاکچین عمومی را ردیابی کرده و کلیه اطلاعات لازم درباره آنها را دریافت کنند.

همچنین در پذیرش کلیدهای خصوصی و داده های مربوط به دارندگان کیف پول های رمز ارز نیز موثر است. سرویس های موجود دسترسی آسان به اطلاعات ذخیره شده در زنجیره بلوک یک ارز دیجیتال خاص را فراهم می کنند و به کاربران اجازه می دهد تا به سرعت بلوک ها را بخوانند و داده های مورد نیاز را پیدا کنند.

باید اضافه کنیم که امروزه، دنیای ارزهای رمزپایه اصطلاحات خاص خود را دارد که اغلب برای تازه واردان کاملاً روشن نیست. اگر شما هم یکی از این افراد هستید و به نظرات و گفتگوهای معامله گران باتجربه ارزهای رمزپایه، ماینرهای حرفه ای یا متخصصان بلاکچین گوش می دهید، ممکن است فقط برخی از آن ها را دریابید. برای دریافت اطلاعاتی کامل تر در این خصوص، توصیه می شود که راهنمایی های لازم را از کارشناسان حرفه ای صرافر دریافت نمایید.

سوالات متداول

TXID می تواند بلافاصله در یک کیف پول ارز رمزنگاری شده نمایش داده شود که معامله خاصی توسط کاربر انجام شود. برای این کار به آدرس کیف پول ارز رمزنگاری کننده فرستنده نیاز خواهید داشت. TXID در کادر خاکستری بالای اطلاعات انتقال نمایش داده می شود. به این ترتیب همه می توانند تمام اطلاعات مربوط به هر یک از معاملات را پیدا کنند.

برای جستجوی وضعیت انتقال خود با استفاده از کاوشگر بلاکچین، می توانید از شناسه تراکنش TxID استفاده کنید.

هش معامله شناسه ای است که برای شناسایی منحصر به فرد یک معامله خاص استفاده می شود که معمولاً مجموعه ای تصادفی از حروف و اعداد است.

هش تراکنش برای هر معامله را می توانید در پایین صفحه حساب خود در بخش آخرین معاملات و در برگه سابقه پرداخت در صفحه گزارش ها پیدا کنید.

شناسه تراکنش یک رشته منحصر به فرد از کاراکترها است که به هر معامله ای که تأیید شده و به بلاکچین اضافه شود، داده می شود که در بسیاری از موارد، به منظور پیدا کردن وجوه، به هش معامله نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *