امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

بررسی امضای چندگانه دیجیتال در رمز ارزها و اهمیت آن

امضای چندگانه دیجیتال یا multisig به معنای نیاز به چندین کلید برای تأیید معامله بیت کوین است. در این روش تنها از یک امضای منفرد از یک کلید استفاده نمی شود. این یک تعداد برنامه کاربردی دارد که منجر به تقسیم مسئولیت دارندگان بیت کوین در میان افراد مختلف خواهند شد و بدین ترتیب ضمن جلوگیری از خرابی یک نقطه، احتمال به خطر انداختن کیف پول به مراتب بسیار دشوارتر می شود.

Mulitsig ، همچنین چند علامت نیز نامیده می شود و شرط داشتن دو یا چند امضا در معامله قبل از اجرای آن است. این روش، امنیت بیشتری نسبت به معاملات تک امضا فراهم می کند. اگرچه استفاده از امضاهای متعدد از طرف های مجاز برای انجام معاملات روشی است که از مدت ها قبل ثابت شده است، اما امروزه اصطلاح چند علامت یا چند سیگنال اغلب به کاربرد آن در ارزهای رمزنگاری شده بیت کوین و معاملات الکترونیکی مشابه اشاره دارد.

به معاملات امضای چندگانه دیجیتال ، معاملات M-of-N نیز گفته می شود که M تعداد امضا یا کلیدهای مورد نیاز و N کل تعداد امضاها یا کلیدهای مربوط به معامله است. این مفهوم را می توان در ارزهای سایبری مورد استفاده موسسات مالی و همچنین در اجرای قراردادها و فروش خصوصی منابع دیجیتال به کار برد.

امضای چندگانه دیجیتال چیست؟

در یک معامله چندرسانه ای، حداقل دو امضا برای تأیید معامله بین سه آدرس لازم است. به عنوان مثال، در یک معامله با بیت کوین، دو امضا فرستنده هستند. به عبارت دیگر، شخصی که بیت کوین خود را خرج می کند و یک کلید خصوصی دوم در این معامله وجود دارد.

امضاهای اضافی می توانند اطمینان حاصل کنند که معامله فقط هنگامی انجام می شود که هر دو طرف از تحقق شرایط معامله راضی باشند. بنابراین اگر طرف A در حال خرید محصولی از طرف B باشد، پس C می تواند پرداخت بیت کوین را با ترتیبی مانند سپرده نگه دارد و پس از مبادله محصول، پرداخت را انجام دهد.

امضای چندگانه دیجیتال همچنین برای مواردی مفید است که بیش از یک طرف مالکیت دارند و همه طرف ها برای انجام معامله مورد نیاز هستند. به این ترتیب هیچ یک از طرفین نمی تواند معامله ای را انجام دهد، بدون آنکه طرف های دیگر با آن موافقت کنند.

از بسیاری جهات، multisig تفاوتی با معاملات مالی مبتنی بر کاغذ و توافق نامه های قراردادی که به بیش از یک امضا نیاز دارند، نخواهد داشت. مانند چک های شرکت که به دو یا چند امضا نیاز دارد و برای نسل ها وجود داشته است. سایر فنآوری های گذشته، مانند فناوری هایی که انتقال الکترونیکی وجه نقد را امکان پذیر می کنند، معمولاً دارای الزامات چند امضا هستند.

با این حال، امضای چندگانه دیجیتال در بیت کوین با فناوری زیر بلاکچین کار می کند و این اتصال فناوری بلاکچین با الزامات چند علامت است که نشان دهنده تحولی در چگونگی انجام معاملات الکترونیکی است. معاملات چند علامت در بلاکچین شفاف تر است. زیرا سابقه غیر متمرکز افراد وجود دارد که به ظاهر امنیت معامله را تقویت می کند و فعالیت غیرقانونی را از بین می برد.

اهمیت کیف پول های چند علامتی

در مشاغل سنتی، ریسک شخص کلیدی به زمانی اطلاق می شود که شرکت برای موفقیت خود بیش از حد به یک فرد اعتماد کند. مشاغل ارزهای رمزنگاری شده در هنگام مدیریت وجوه کاملاً در معرض این خطر هستند. بدنام ترین نمونه ممکن است QuadrigaCX است که از زمان درگذشت بنیانگذار جرالد کوتن، تنها دارنده کلیدهای رمزنگاری کیف پول بورس، مشتریانش نزدیک به سه سال برای جبران سپرده های خود به ارزش 115 میلیون دلار منتظر بوده اند.

خوشبختانه، کیف پول های چند علامت رمزنگاری شده یک روش داخلی برای مدیریت این نوع خطر را ارائه می دهند. آن ها کیف پول های رمزنگاری شده ای هستند که برای امضای و ارسال معامله به دو یا چند کلید خصوصی نیاز دارند. روش ذخیره سازی برای دسترسی به کیف پول به چندین امضای رمزنگاری شده و اثر انگشت منحصر به فرد یک کلید خصوصی نیاز دارد.

اما آیا از آن به درستی استفاده می شود، امضای چندگانه دیجیتال می تواند خطرات ناشی از برخورد با دارایی های دیجیتال را که در آن معاملات غیرقابل برگشت هستند، کاهش دهد. در اینجا در مورد نحوه کارکرد mutisig را آورده ایم و اینکه استفاده از آن تا چه حدی اهمیت دارد. در صورتی که نیاز به اطلاعاتی جامع تر داشته باشید، می توانید با کارشناسان صرافر در ارتباط باشید.

کیف پول رمزنگاری چند گانه چگونه کار می کند؟

یک خزانه بانکی را تصور کنید که برای افتتاح،  به بیش از یک کلید احتیاج دارد. این نحوه عملکرد کیف پول رمز ارزهای چند علامتی است. شما می توانید انتخاب کنید که چند کلید مجاز به باز کردن کیف پول بوده و همچنین حداقل تعداد کلید مورد نیاز برای باز کردن قفل آن چه باشد.

به طور معمول، کیف پول های سخت افزاری گزینه اصلی برای استفاده از تنظیمات چند سیگنال هستند. زیرا ایمن ترین راه برای ذخیره کلید خصوصی می باشند. به محض اینکه این کیف پول ها در یک تنظیمات ترکیب شوند، یک آدرس کاملاً جدید با علامت های کاملاً مستقل از هر کیف پول سخت افزاری جداگانه ایجاد می کنند.

برای سرمایه گذاران خرده فروشی، از کیف پول هایی با امضای چندگانه دیجیتال معمولاً برای امنیت بیت کوین استفاده می شود. اما می توانید از آنها برای اتر و سایر ارزهای رمزپایه نیز استفاده کنید.

از همه مهم تر، صرافی های رمزنگاری، صندوق های سرمایه گذاری و سایر شرکت های رمزنگاری برای تأمین وجوه ذخیره سازی خود از ذخیره سازی mutisig استفاده می کنند. صرافی ها ، کارگزاران و امثال آنها برای توزیع خطر، کلیدهای مدیر را برای وجوه خود توزیع می کنند.

اگر هکرها بخواهند به ذخایر دسترسی پیدا کنند، برای این کار به چندین کلید نیاز دارند. به همین ترتیب ، multisig تضمین می کند هیچ شخصی در شرکت قادر به برداشت یک طرفه وجوه از حساب نیست. هرچه برای اجرای یک معامله به امضاهای بیشتری نیاز داشته باشید، توزیع فرآیند تصمیم گیری بیشتر خواهد بود.

سایر موارد استفاده خاص ممکن است شامل ایجاد یک حساب مشترک در میان اعضای خانواده یا یک حساب سپرده  باشد. به طور نسبی، امضای چندگانه دیجیتال هنوز در بین دارندگان ارزهای رمزپایه یک عمل بازدارنده است. هنوز هم، این بدان معنی نیست که کاربر رمزنگاری معمولی از آن برای نگهداری سکه های خود استفاده نمی کند.

آیا امضاهای چندگانه دارای ریسک هستند؟

Multisig یک لایه محافظتی اضافی برای دارایی های رمزنگاری شده ایجاد می کند، اما بدون خطر نیست. برای بیت کوین، الکتروم، نرم افزار کیف پول چند علامت، از روزهای ابتدایی وجود داشت که یکی از قدیمی ترین کیف پول های نرم افزار بیت کوین و همچنین یکی از اولین کیف پول های پشتیبانی از چند برنامه بود. این کیف پول، مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است، اما هنوز هم یک فرآیند پیچیده برای کاربرانی که کمتر دارای دانش فنی هستند، می باشد. به روزرسانی Taproot در آینده، که زبان اسکریپت بیت کوین را برای سهولت در کدگذاری قراردادهای هوشمند می باشد، احتمالاً باعث بهبود نرم افزار چند منظوره مصرف کننده خواهد شد.

هر کیف پول تک امضا دارای یک عبارت رمز مرتبط است که به کاربران امکان می دهد از کیف پول های خود نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی کنند. با این حال، کیف پول امضای چندگانه دیجیتال این مکانیسم پشتیبان را ندارد. این بخشی از طراحی آن است.

بنابراین اگر اکثر کیف پول ها را در یک برنامه چند گانه و عبارات رمز برای این کیف پول ها گم کنید، دیگر دسترسی به کل دارایی را از دست می دهید. البته همین مسئله را می توان در مورد از دست دادن دستگاه و عبارت رمز برای یک کیف پول تک امضا نیز گفت.

طرفداران Multisig استدلال می کنند که این روند، امن ترین و پایدارترین روش برای ذخیره ارز رمزنگاری شده است. به عنوان مثال حتی یکی از کیف پول های شما به سرقت برود، آنها هنوز نمی توانند بدون کلید، دسترسی به سایر کیف پول های راه اندازی شده در حساب شما را پیدا کنند.

ایجاد کیف پول چند گانه

کیف پول multisig به کیف پولی گفته می شود که برای صرف هزینه از آن کیف پول، نیاز به کنترل چندین کلید خصوصی داشته باشید. یعنی هر آدرس در کیف پول دارای چندین کلید خصوصی در پشت آن است. ایده موجود در کیف پول های چند گانه این است که چندین نفر می توانند به طور مشترک وجوه موجود در کیف پول را کنترل کنند. همچنین، کیف پول می تواند به تأیید چندین دستگاه متعلق به یک شخص نیاز داشته باشد، یعنی نوعی احراز هویت عامل دوم انجام می شود.

افراد یا دستگاه های مختلفی که در کیف پول دخیل هستند، مشترکاً امضا می شوند. همچنین می توان کیف پول امضای چندگانه دیجیتال ایجاد کرد که زیرمجموعه ای از مشترکین امضا کننده باید معاملات هزینه را امضا کنند. به عنوان مثال می توانید یک کیف پول چند گانه با 4 علامت گذاری ایجاد کنید که هر 2 مورد باید معاملات هزینه ای را امضا کند.

نکات مهم در راه اندازی کیف پول چند گانه

اولین نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که هر یک از مشترکین امضاکننده باید از کیف پول مناسبی استفاده کنند. هر کیف پول مشترک در امضا، شامل رمز تولید شده خودکار و همچنین کلیدهای عمومی سایر امضا کنندگان دیگر است. به دلیل ماهیت کیف پول های چند گانه، به احتمال زیاد مشارکت کنندگان، کیف پول خود را در زمان های مختلف که مناسب ترین آنها باشد، ایجاد می کنند.

بنابراین روند ایجاد یک کیف پول را می توان به 3 مرحله اصلی تقسیم کرد که می تواند در زمان های جداگانه انجام شود که شامل تولید رمز و کلید عمومی اصلی خود، ارتباط MPK خود با مشترکین امضا کننده و دریافت MPK های آنها می باشد که ایجاد نهایی کیف پول را تأیید کنید و همان آدرس هایی که امضاکنندگان شما دریافت می کنند، را بررسی خواهند نمود.

روند ایجاد کیف پول

قبل از شروع این مرحله در امضای چندگانه دیجیتال کیف پول ها، مطمئن شوید که یک دفترچه یادداشت یا یک قطعه کاغذ و یک خودکار دارید. شما کلمات اصلی خود را در دفتر یادداشت می کنید و سپس آن را در جایی امن قرار می دهید. این به عنوان پشتیبان از رمز شما عمل می کند.

به دلیل ماهیت کیف پول ها ، رمز شما برای بازیابی کیف پول کافی نخواهد بود. هر یک از امضا کنندگان مشترک باید رمزهای خود را نیز بنویسد و برای بازگرداندن کیف پول همکاری کند. با ایجاد یک پرونده کیف پول جدید را شروع کنید. سپس چند امضا را به عنوان نوع کیف پول انتخاب نمایید.

تعداد مشترکین امضاکننده و اینکه چه تعداد از آنها باید معاملات هزینه را امضا کنند، انتخاب کنید. در این مرحله مهم است که در دفترچه یادداشت خود بنویسید که این یک کیف پول الکتریکی چند رقمی است، تعداد مشترکین امضا و تعداد امضاهای مورد نیاز برای خرج کردن از آن را تعیین کنید.

سپس برای کیف پول با امضای چندگانه دیجیتال ، لازم است که رمز جدیدی را ایجاد نمایید و کیف پول خود را انتخاب نمایید. در این خصوص می توانید از طریق صرافر اقدام کرده و کیف پول مناسبی را تهیه کنید که هزینه های معامله را کاهش داده و ایمن باشد. کیف پول اکنون رمزی را نشان می دهد که لازم است در دفترچه یادداشت کنید. این را باید مخفی نگه داشت و هرگز با کسی در میان نگذاشت.

برای اطمینان از درست نوشتن آن دوباره وارد کنید. اکنون کلید عمومی شما را نمایش می دهد که می توانید آن را در کپی کرده و برای تمامی امضاكنندگان خود ایمیل كنید. کیف پول شما هنوز ایجاد نشده است. قبل از انجام این کار، باید MPK های مشترک دیگر را نیز امضا کنید. همچنین کلید عمومی اصلی آن ها را نیز دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که هرگز رمز خود را برای کسی فاش نکنید.

در این مرحله از ایجاد کیف پول با امضای چندگانه دیجیتال ، پس از داشتن تمام MPK های مشترکین، می توانید کیف پول را ایجاد کنید. در این جا لازم است که رمز خود را وارد کنید و بعد از پایان کار، گزینه بعدی را کلیک کنید. بعد از وارد کردن همه گزینه های کلید عمومی مشترکین امضا ، از شما سوال می شود که آیا می خواهید برای محافظت از پرونده کیف پول گذرواژه تنظیم کنید.

در آخر آدرس های شما را تولید می کند و پنجره اصلی کیف پول را نمایش می دهد. اکنون می توانید به برگه دریافت بروید و یک آدرس دریافت کنید. این را با امضاكنندگان مشترک خود در میان بگذارید تا بررسی كنید كه آنها نیز آدرس مشابهی را در کیف پول خود دارند. اگر چنین باشد، اکنون همه کیف پول یکسانی دارند و باید برای خرج کردن آن همکاری کنند.

سوالات متداول

می توانید بیت کوین های خود را با چندین مجموعه کلید نگه دارید. این به عنوان multisignature یا به اختصار multisig شناخته می شود که برای تأیید یک معامله بیت کوین به چندین امضا نیاز دارد.

امضای چندگانه دیجیتال، به مفهوم این است که به چندین کلید جهت تایید رمز ارز نیاز است.

برای ایجاد یک آدرس چند گانه، به دو یا چند کلید عمومی برای تولید آن نیاز دارید. عمدتا آدرسهای Multisig با شماره 3 شروع می شوند.

Mulitsig ، چند علامت نیز نامیده می شود، شرط داشتن دو یا چند امضا در معامله قبل از اجرای آن است. که امنیت بیشتری نسبت به معاملات تک امضا فراهم می کند.

Multisig ویژگی است که کیف پول بیت کوین را ایمن تر می کند، امکان استفاده بیشتر در شرکت ها را با سطح امنیت بالا فراهم می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *