امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

بررسی تفاوت های بلاکچین و دیتابیس

برای کسانی که با دنیای رمز ارزها آشنا هستند، بلاکچین شناخته شده است. بلاکچین فناوری اساسی است که اطمینان حاصل می کند، تراکنش ها دقیق، شفاف و تغییرناپذیر هستند. وقتی مشغول کار با تعداد زیادی از شرکت کنندگان هستید، همواره تناقض وجود دارد. حتی اگر کاملاً به شخص مقابل اعتماد داشته باشید، خطای انسانی اجتناب ناپذیر است. اما دیتابیس چه کاربردی دارد؟ در این جا به بررسی تفاوت بلاکچین و دیتابیس می پردازیم تا مفهوم هر یک را به درستی درک نمایید.

برای تازه واردان ممکن است هر دو شبیه به نظر برسند. همچنین، برخی بلاکچین را در مقابل پایگاه داده توزیع شده می دانند؟ بنابراین آیا چیزی به نام پایگاه داده وجود دارد؟ یا بلاکچین به سادگی یک دیتابیس است؟ باید اشاره کنیم که بلاکچین چیزی فراتر از یک پایگاه داده است.

بلاکچین در مقابل پایگاه های داده

تفاوت اصلی بین بلاکچین و پایگاه داده، مرکزیت است. در حالی که تمام سوابق امن شده در یک پایگاه داده متمرکز هستند، هر شرکت کننده در یک بلاکچین یک کپی امن از همه سوابق و همه تغییرات دارد تا هر کاربر بتواند منشأ داده ها را مشاهده کند.

 از آنجا که هر شرکت کننده یک کپی از سوابق را نگهداری می کند، فناوری بلاکچین بلافاصله هرگونه اطلاعات غیر قابل اعتماد را شناسایی و اصلاح می کند. وقتی داده ها براساس منطق کدگذاری شده در تجارت و در قراردادهای هوشمند و اجماع به طور خودکار بتوانند خود را شناسایی و اصلاح کنند، شرکت کنندگان ذاتاً می توانند به آن اعتماد کنند.

 در بررسی تفاوت بلاکچین و دیتابیس باید اضافه کرد که وقتی دو کسب و کار با هم کار می کنند، تقریباً هرگز یک پایگاه داده یا دیتابیس را با یک مجموعه سوابق مشترک به اشتراک نمی گذارند، زیرا پایگاه داده توسط یک مدیر نگهداری و به روز می شود.

ترکیب فناوری بلاکچین در فرآیند داده ها

وقتی فناوری بلاکچین در فرآیند داده گنجانده می شود، تنها نقطه خرابی حذف شده و اطمینان حاصل می شود که اگر یکی از شرکت کنندگان تغییری ایجاد کند، بلافاصله توسط سایر شرکت کنندگان اصلاح می شود. با نگاه به تفاوت بلاکچین و دیتابیس درخواهید یافت که پس از اصلاح داده ها، سابقه تغییر ناپذیر نشان می دهد که کدام شرکت کننده سعی در ایجاد تغییر داشته است. با امنیت فرآیند داده ه ، یک کسب و کار نه تنها می تواند به داده های مشترک بین شرکت هایی که با آنها کار می کنند اعتماد کند، بلکه حتی می تواند به داده های به اشتراک گذاشته شده توسط رقبا اعتماد کند.

اعتماد به داده ها

یک اتفاق جالب وقتی رخ می دهد که رقبا بتوانند به داده های به اشتراک گذاشته شده اعتماد کنند، این فرصت را برای شرکت کنندگان در داخل شبکه ایجاد می کند تا به شبکه بلاکچین بپیوندند و قابلیت مشاهده داده ها را افزایش دهند. به عنوان مثال، اگر سامسونگ و اپل فنآوری و داده ها را در یک شبکه بلاکچین به اشتراک می گذارند و یک شرکت حمل و نقل به شبکه می پیوندد، داده های شرکت حمل و نقل بلافاصله برای هر یک از شرکت کنندگان دیگر قابل دسترسی بوده و سپس در سوابق آنها تکرار می شود.

 هر زمان که یکی از شرکت کنندگان تغییری ایجاد کند، نسخه جدید رکورد توسط همه شرکت کنندگان تأیید می شود. در این حالت، اپل می تواند محموله را از کارخانه سامسونگ به مرکز تولید اپل ردیابی کند. بعلاوه ، اگر بانکی به شبکه اضافه شود، با تحقق شرط موجود در داده، پرداخت به بانک و به هر یک از شرکت کنندگان پس از انجام معامله به طور خودکار آغاز می شود.  که این یک تفاوت بلاکچین و دیتابیس به شمار می آید.

Blockchain Vs database

اگر تصمیم دارید در ارزهای رمزنگاری سرمایه گذاری کنید و در این کار مبتدی هستید، نگران نباشید؛ پیش از شروع به مقایسه بلاکچین با پایگاه داده، آن ها را به اختصار شرح خواهیم داد. تعریف اساسی هر دو دیتابیس و بلاکچین به ما کمک می کند تا مقایسه آن ها را درک کنیم.

Blockchain یک فناوری دفتر توزیع شده است که مجموعه ای از شرکت کنندگان را قادر می سازد تا با هم کار کنند و یک شبکه یکپارچه و غیرمتمرکز ایجاد کنند. آن ها می توانند با کمک الگوریتم اجماع، اطلاعات یا داده ها را برقرار کرده و به اشتراک بگذارند. همچنین، نیازی به مرجع متمرکز نیست که باعث می شود کل شبکه در مقایسه با سایر شبکه ها قابل اعتماد باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که یک همکار اطلاعات را به دیگری ارسال می کند، یک معامله ایجاد می شود. وقتی این اتفاق می افتد، تراکنش ها باید با استفاده از الگوریتم اجماع اعتبارسنجی شوند. در این حالت از Proof of Work برای اعتبار سنجی کار استفاده می شود. این اطمینان را می دهد که هیچ معامله نامعتبری به بلاکچین منتقل نمی شود.

درک پایگاه های داده در هنگام مقایسه با بلاکچین

اما برای درک تفاوت بلاکچین و دیتابیس باید اشاره کنیم که پایگاه داده، برخلاف بلاکچین ها، یک دفتر مرکزی است که توسط یک مدیر اداره می شود. پایگاه های داده همچنین ویژگی های منحصر به فردی از جمله توانایی خواندن و نوشتن را به نمایش می گذارند. در اینجا فقط طرفین دارای دسترسی مناسب هستند که می توانند اقدامات نوشتن و خواندن را انجام دهند. همچنین دیتابیس ها توانایی ذخیره چندین نسخه از داده های مشابه و تاریخچه آنها را به نمایش می گذارند. این کار با کمک یک مرجع معتبر و معتمد انجام می شود که سرور را مدیریت می کند. مرکزی سازی مزایای بسیاری را برای پایگاه داده به همراه دارد. به عنوان مثال، مدیریت پایگاه داده به دلیل متمرکز بودن داده ها آسان است. دسترسی و ذخیره اطلاعات نه تنها آسان بلکه سریع نیز می باشد. با این حال، آنها دارای اشکالاتی نیز هستند.

یکی از بزرگترین اشکال ها، احتمال خراب شدن داده ها است. برای غلبه بر این نقطه ضعف، چندین نسخه پشتیبان تهیه می شود. اما همیشه اینطور نیست، زیرا اکثر اشخاص حقوقی همیشه به تجهیزات خود اعتماد می کنند و از این رو گزینه داده پشتیبان را رد می کنند. یک اشکال بزرگ دیگر این است که چگونه می توان داده ها را توسط هر کسی که کنترل خود پایگاه داده را تغییر می دهد اصلاح کرد.

نگاه فنی به پایگاه داده ها

با نگاهی به تفاوت بلاکچین و دیتابیس ، لازم است بدانید که یک دیتابیس از ساختار داده برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند. تمام داده هایی که در یک پایگاه داده ذخیره می شوند، می توانند با استفاده از یک زبان پرسشگر ویژه، معروف به (Structured Query Language (SQL ، پرس و جو کنند. یک دیتابیس می تواند تقریباً با هر نوع داده کار کند و به پشتیبانی از همه شرکت های مدرن کمک کند. همچنین، می تواند برای پشتیبانی از میلیون ها رکورد مقیاس بندی شود.

تاریخچه پایگاه داده نیز غنی است و این کار فقط با سیستم فایل آغاز شده است که دارای محدودیت های شدیدی بود و از این رو بعداً با مدل رابطه ای سازگار شد. مدل رابطه ای مفید است و به مالک این توانایی را می دهد تا همزمان با پایگاه های داده مختلف کار کند. سیستم های مدیریت پایگاه داده برای سازماندهی موثر دیتابیس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا بلاکچین و دیتابیس یکسان هستند ؟

انواع مختلف بلاکچین وجود دارد. به عنوان مثال، یک بلاکچین خصوصی داریم که در یک اکوسیستم بسته کار می کند. این ممکن است شبیه پایگاه داده ها به نظر یرسد، اما تفاوت های اساسی دارند. بلاکچین خصوصی تمام خصوصیاتی را که یک بلاکچین ارائه می دهد به ارث می برد، اما در یک فضای بسته کار می کند. فقط افرادی که از طرف مدیر مجاز هستند می توانند در بلاکچین شرکت کنند. تنها شباهت بین بلاکچین خصوصی و پایگاه داده جنبه متمرکز است.

بلاکچین در مقایسه با دیتابیس

با روشن بودن هر یک از اصطلاحات، اکنون زمان آن رسیده است که مقایسه واقعی را برای تفاوت بلاکچین و دیتابیس انجام دهیم. هنگامی که بلاکچین و پایگاه داده را با هم مقایسه می کنید، اولین چیزی که متوجه خواهید شد نحوه کار مرجع است.

بلاکچین برای کار به صورت غیرمتمرکز طراحی شده است، در حالی که پایگاه های داده همیشه متمرکز هستند. این ویژگی منحصر به فرد بلاکچین، قدرت لازم برای تبدیل شدن به نسل بعدی فناوری را به آن می دهد. عدم تمرکز تغییرات زیادی را در سیستم ها و فرآیندهای فعلی مورد استفاده در صنایع مختلف ایجاد می کند و باعث می شود تا شبکه ها بتوانند مستقل عمل کرده و نیازی به کنترل متمرکز نداشته باشند. از سوی دیگر، دیتابیس ها کاملا متمرکز بوده و آن ها با تمرکززدایی قابل اجرا نخواهند بود.

مرجع در پایگاه داده متمرکز

برای بررسی تفاوت بلاکچین و دیتابیس ، لازم است که تمرکزی در پایگاه داده ایجاد شود. یک نفر برای مدیریت پایگاه داده اختصاص داده شده است که سرپرستی کنترل کامل پایگاه داده را بر عهده دارد، به این معنی که می تواند پایگاه داده را به روشی که می خواهد مدیریت، اصلاح و کنترل کند. بدون مدیر، پایگاه داده به هیچ وجه کار نمی کند.

او در راس است و به راحتی می تواند سوابق را ایجاد، اصلاح، تغییر و حذف کند. به غیر از این، آنها می توانند کارهای دیگری مانند بهینه سازی عملکرد را نیز انجام دهند. این یک وظیفه مهم است زیرا یک پایگاه داده بزرگتر با گذشت زمان کند می شود.

وقتی صحبت از کاربران دیگر مرتبط با پایگاه داده می شود، یک مدیر می تواند نقش ها را به کاربران دیگر واگذار کند. سایر کاربران می توانند پایگاه داده را با توجه به نقشی که به آنها اختصاص داده شده مدیریت کنند. با این حال، وقتی انواع مختلف بلاک چین موجود در نظر گرفته شود، ساده نیست. بلاکچین اساسی معرفی شده در بیت کوین کاملاً غیرمتمرکز است، اما نمی تواند در میان مشاغل با داده ها و فرآیندهای خصوصی در معرض خطر، اجرا شود.

به همین دلیل بلاکچین تکامل یافته است. بلاک چین ترکیبی رایج ترین نوع بلاکچین موجود در بازار است که مشکل سازمان های خصوصی را حل می کند. بلاک چین های ترکیبی مجاز هستند که به سازمانها توانایی کامل تنظیم سفارشی خود را با توجه به نیازها می دهد. این یکی از بزرگترین تفاوت بلاکچین و دیتابیس است که بلاکچین خصوصی را در مقابل پایگاه داده قرار می دهد.

مقایسه معماری پایگاه داده و بلاکچین

از نظر معماری، بلاکچین و دیتابیس متفاوت هستند. یک پایگاه داده بر اساس معماری سرور ساخته شده است. این یک معماری کاملاً موفق است که می تواند هم در محیط های کوچک و هم در مقیاس های بزرگ کار کند. در اینجا مشتری گیرنده ها هستند، در حالی که سرورها به عنوان یک واحد پردازش متمرکز عمل می کنند و ارتباط بین سرویس گیرنده و سرور از طریق یک اتصال ایمن حفظ می شود.

از طرف دیگر بلاکچین از معماری شبکه دفتر توزیع شده استفاده می کند. این یک شبکه همتا به همتا است که در آن هر کاربر می تواند با استفاده از پروتکل های رمزنگاری ایمن با دیگری ارتباط برقرار کند. از آنجا که گره متمرکز وجود ندارد، گره ها می توانند به طور جمعی در الگوریتم اجماع شرکت کنند. پایگاه داده نیازی به الگوریتم اجماع ندارد و کاملاً به روش متمرکز وابسته است.

تغییرناپذیری و مدیریت داده ها

وقتی صحبت از ذخیره سازی و مدیریت داده ها می شود، تفاوت بلاکچین و دیتابیس دیده می شود. در یک دیتابیس سنتی، داده ها می توانند به راحتی ذخیره و بازیابی شوند. برای اطمینان از عملکرد صحیح برنامه ، CRUD در سطح اولیه مورد استفاده قرار می گیرد. CRUD مخفف عبارت ایجاد، خواندن، به روزرسانی و حذف است همچنین بدان معنی است که داده ها می توانند پاک شوند و در صورت نیاز با مقادیر جدید جایگزین شوند.

از طرف دیگر بلاکچین در مورد ذخیره سازی داده ها متفاوت عمل می کند. بلاکچین از تغییرناپذیری پشتیبانی می کند و داده های یک بار نوشته شده، قابل پاک شدن یا جایگزینی نیستند. تغییر ناپذیری به این معنی است که هیچ دستکاری داده ای در شبکه امکان پذیر نیست.

پایگاه داده های سنتی تغییرناپذیری ندارند و از این رو بیشتر در معرض دستکاری توسط یک مدیر متقلب یا هک های شخص ثالث هستند. بنابراین برای خواندن یا بازیابی داده ها از شبکه بلاکچین استفاده می شود و هنگام افزودن اطلاعات و داده ها به شبکه، بلاکچین کاربرد دارد.

تفاوت شفافیت میان دیتابیس و بلاکچین

در تفاوت بلاکچین و دیتابیس ،ویژگی اصلی دیگری که بلاکچین ارائه می دهد این است که هر کسی با ابزار مناسب می تواند داده ها را پس از نوشتن در زنجیره بلوک عمومی تأیید کند. شفافیت اطمینان افراد به شبکه را تضمین می کند.

از سوی دیگر، پایگاه های داده به صورت متمرکز، از هیچ نوع شفافیت پشتیبانی نمی کنند و کاربران نمی توانند اطلاعات را تأیید کنند. یک مدیر می تواند مجموعه ای از داده ها را عمومی کند، اما هنوز هم، تأیید داده ها توسط یک شخص نمی تواند انجام شود.

سوالات متداول

وقتی صحبت از هزینه پیاده سازی می شود، پایگاه داده سنتی در مقایسه با بلاکچین هزینه کمتری دارد. بلاکچین یک فناوری نسبتاً جدید است و از این رو هنوز در حال پیشرفت بوده و هزینه بر است.

پایگاه های داده به دلیل زمان اجرای سریعتر شناخته شده اند و همچنین می توانند میلیون ها داده را در هر زمان کنترل کنند. بلاکچین در مقایسه با پایگاه داده بسیار کندتر است. این می تواند به این دلیل باشد که بلاکچین یک فناوری نسبتاً جدید است و هنوز هم برای تکامل و مطابقت با استانداردهای فن آوری های قدیمی مانند پایگاه داده به زمان زیادی نیاز دارد.

معاملات بلاکچین هنگامی که انجام می شوند، با استفاده از الگوریتم های رمزنگاری امضا می شوند. این مرحله برای اطمینان از معتبر بودن هر معامله از یک منبع معتبر لازم است. از آنجا که این یک فرایند پیچیده است، انجام فرایند نیز به زمان نیاز دارد.

بهترین مورد استفاده برای پایگاه داده، راه حل های سازمانی یا شبکه ها است. دلیل آن چگونگی عملکرد پایگاه داده و ایجاد ثبات برای کل شبکه است.

بلاکچین دو چیز مهم را برای کاربران خود ایجاد می کند، یعنی شفافیت و اعتماد. دفتر توزیع شده همان چیزی است که آن را منحصر به فرد می کند. این می تواند نحوه کارکرد یک صنعت را تغییر دهد و تک تک جنبه های آن را ارتقا دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *