امروز مورخ [wikiwordpress] : آخرین نسخه وب سرویس خدمات ارزی صرافر هم اکنون در دسترس و قابل استفاده میباشد .

بررسی SegWit و نقش آن در عملکرد بین کوین

SegWit به فرآیندی گفته می شود که در یک بلاکچین، محدودیت اندازه بلوک، با استفاده از حذف نموده داده های امضا شده در معاملات بیت کوین، افزایش خواهد یافت. بنابراین هنگامی که در یک معامله، بخش های مشخصی حذف می گردند، ظرفیت هایی که آزاد شده اند می توانند باعث افزایش تراکنش ها در زنجیره شوند. می توان به صورت خلاصه گفت که سگویت ، به معنای تفکیک امضاهای معاملاتی است. به عبارتی سگویت روند مربوط به بیت کوین است که با برداشتن اطلاعات امضا از معاملات بیت کوین، به افزایش محدودیت اندازه بلوک کمک می کند. در صورتی که نیاز به اطلاعات جامع تری در این خصوص دارید، می توانید با کارشناسان صرافر در تماس بوده ومشاوره های لازم را دریافت کنید.

درک SegWit

برای آنکه بتوان درک مناسبی از سگویت داشت، لازم است اشاره کنیم که بلاکچین بیت کوین از چندین سیستم توزیع شده در یک شبکه نظیر به نظیر تشکیل شده است که به آن ها گره گفته شده و در شکل مدیر معاملات بیت کوین حضور دارند به طوری که معامله های بیت کوین به صورت کامل در گره ها تکرار شده و باعث می شوند تا هک کردن این معاملات ممکن نباشد.

داده های تراکنشی که در چندین گره به اشتراک گذاشته می شود از دو جزء ورودی و خروجی تشکیل شده است. ممکن است یک یا چند ورودی و خروجی در یک معامله دخالت داشته باشد. به طور معمول خروجی آدرس عمومی گیرنده بوده و ورودی آدرس عمومی فرستنده می باشد.

لازم به ذکر است که برای ارسال وجه از طریق فرستنده، احتیاح به آدرس عمومی گیرنده است و بیشتر فضای موجود در یک معامله دارای امضا، بخشی از ورودی است که می تواند تایید کننده این باشد که فرستنده برای پرداخت، بودجه کافی را دارد. بنابراین با تایید تراکنش ها توسط گره ها، معاملات در بلاک قرار گرفته و در دفتر کل یا زنجیره اضافه می شوند تا در دسترس عموم باشند.

چالش های بستر بیت کوین و راه حل سگویت

یکی از مشکلاتی که پلتفرم بیت کوین در گذشته با آن روبرو بود، این است که با انجام معاملات بیشتر، بلوک های بیشتری باید به این زنجیره اضافه می شدند. بنابراین آن ها در هر ده دقیقه ایجاد شده و بیشترین اندازه این بلوک ها به یک مگابایت می رسد که  با توجه به این محدودیت، تنها می توان به یک بلوک، تعداد مشخصی از معاملات را افزود.

در بلوک ها، وزن تراکنش ها باعث می شود تا شبکه سنگین شده و تاخیر در تایید و پردازش آن ها را ایجاد کند. این زمان ممکن است این کار ساعت ها به طول انجامد تا بتواند برای اعتبار تراکنش ها تایید دریافت کرد. این درحالی است که اگر بخواهیم معاملات بین کوین را از لحظه ظهور تا کنون در شبکه و بلاکچین روی هم بیافزاییم، در طولانی مدت بدون ایجاد تغییراتی اساسی، به حتم سیستم ناپایدار خواهد شد.

 در سطح پایه، SegWit فرایندی است که نحوه ذخیره سازی داده ها را تغییر می دهد، بنابراین به شبکه Bitcoin کمک می کند تا سریع تر و روان تر اجرا شود. از همین روست که توسعه دهند بیت کوین، دکتر پیتر وویل، توصیه دارد که باید امضاهای دیجیتالی از داده های معامله جدا گردند.

ارتباط سگویت با رمز ارزها

صدها ارز رمزنگاری شده در بازار وجود دارد و هر یک از آنها یک سری قوانینی دارند که نحوه کار آنها را نشان می دهد که به این قوانین پروتکل می گویند. اما آن ها چه ارتباطی با این فرآیند دارند؟ مانند همه برنامه های رایانه ای، ارزهای رمزنگاری شده باید به روز شده و بهبود یابند و اشکالات کشف شده باید برطرف شوند.

هنگامی که رمز ارزها نیاز به بروزرسانی یا بهبود دارند، باید تغییراتی در پروتکل آن ها اعمال شود. سگویت بروزرسانی پروتکل بیت کوین در سال گذشته بود. این ایده اولین بار توسط پیتر وویل در یک کنفرانس بیت کوین در سال 2015 ارائه شد. او SegWit را در پروتکل بیت کوین به جهت یک راه حل کامل پیشنهاد نمود که توانست بحث های زیادی را در جامعه آن ایجاد کرده و پس از گذشت دو سال، اجرایی شد.

سگویت مشکل انعطاف پذیری معامله را برطرف کرد و همچنین بهبودهای دیگری را در پروتکل بیت کوین ایجاد نمود. با این حال، هنوز هم منتقدان زیادی دارد و تمامی کاربران شبکه بیت کوین از تغییرات استقبال نکرده اند. برخی از اعضای جامعه بیت کوین با این روش بسیار مخالف هستند به طوری که رمزارزهای خود را ایجاد کرده اند.

پس از آن که بحث مقیاس پذیری بیت کوین در اواخر سال 2017 به اوج خود رسید، SegWit در یک سافت فورک در شبکه اصلی Bitcoin قرار گرفت. در حال حاضر، این یک راه حل مقیاس بندی است که توسط چندین شبکه ارز رمزنگاری شده مختلف از جمله Litecoin استفاده می شود.

هدف اصلی SegWit چیست؟

هدف اصلی سگویت بهبود توان معاملات در یک شبکه بلاکچین است. شایان ذکر است که اولین ارز رمزنگاری شده برای اجرای این لایه، برخلاف تصور بسیاری که تصور می کنند بیت کوین بوده است، Litecoin است. در واقع، این روش با تفکیک تراکنش در دو بخش، وزن تراکنش های موجود در یک بلاکچین را کاهش می دهد و بدین ترتیب به طور موثر افزایش میزان معاملات را می توان در یک بلوک با همان اندازه قرار داد.

قسمت اول یک معامله شامل آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده و قسمت دوم شامل داده های شاهد حاوی امضاهای معامله است. SegWit داده های شاهد را از بلوک اصلی حذف می کند، بنابراین به طور قابل توجهی اندازه معامله را کاهش می دهد. در نتیجه تراکنش ها به فضای کمتری نیاز دارند، تراکنش های بیشتر در هر بلوک را امکان پذیر می کند و ظرفیت شبکه بیت کوین را بسیار افزایش می دهد.

علاوه بر این، سگویت رفع نقصی در پروتکل بیت کوین را ایجاد کرد که به کاربران امکان می دهد تراکنش های معاملات را تغییر دهند. که این تغییر فقط یک کاراکتر در یک امضای دیجیتال منجر به ایجاد یک هش تراکنش کاملا متفاوت می شود. با انتقال امضا از داده های معامله به داده های سگویت، دیگر نمی توان شناسه معامله را تغییر داد. در نتیجه، این یک راه حل برای انعطاف پذیری معاملات است.

مزایای SegWit چیست؟

سگویت یکی از ویژگی های پروتکل بیت کوین است که اکنون توسط اکثر سرویس های مبتنی بر بیت کوین پذیرفته شده است. کاربران صرافی های بیت کوین و ارزهای رمزپایه به راحتی می توانند با جستجوی سریع گوگل تأیید کنند که مبادله ای که استفاده می کنند از معاملات SegWit پشتیبانی می کند. با این حال، مزایای این روش، برای بیت کوین فراتر از ساده کردن بلوک ها و سریعتر شدن شبکه است. برای عملکرد شبکه بیت کوین، شبکه های سریع و کارآمد بلاکچین پیش نیاز هستند و این روش، راه را برای مقیاس گذاری شبکه های بلاکچین برای پذیرش گسترده، چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم  هموار می کند.

سگویت ظرفیت شبکه بیت کوین را دو برابر کرده است این در حالی است که برخی ادعا می کنند که این توانسته است اندازه بلوک را افزایش دهد. علاوه بر افزایش توانایی بیت کوین در پردازش معاملات، سگویت یک نقص جدی در پروتکل بیت کوین را برطرف می کند که به کاربران اجازه می دهد تا هویت معاملات را دستکاری کنند.

پیش از این، شناسه معامله می توانست با دستکاری کد و باز کردن قفل معامله یا امضای دیجیتالی تغییر کند. بعد از اینکه به صورت دیجیتالی معامله را امضا کردید، از طریق تابع هش رمزنگاری شده Bitcoin ارسال می شود که منجر به یک شناسه تراکنش منحصر به فرد می شود.

اگر یک شخص در امضای دیجیتال تغییر کند، یک شناسه معامله کاملا متفاوت ایجاد می شود. SegWit امضا را به انتهای داده های معامله منتقل می کند، بنابراین شناسه معامله از طریق تمامی موارد به جز امضای دیجیتال ایجاد می شود. در واقع، این تغییر شناسه معامله را غیرممکن می کند. اگر گره های مخرب بتوانند شناسه های معامله را دستکاری کنند، تغییر در شبکه امکان پذیر نخواهد بود.

چرا سگویت مهم است ؟

بیت کوین بزرگترین ارز رمزنگاری شده در راس بازار است و دلیل خوبی هم دارد. اما بسیاری از افراد در فضای رمزنگاری از بیت کوین انتقاد کرده اند زیرا در مقیاس دهی به پایگاه کاربر که در حال گسترش است، مشکل دارد. بیت کوین فقط قادر به پردازش 7-10 معامله در ثانیه در لایه پایه است. فناوری اساسی بیت کوین، اگرچه انقلابی است، اما به یکی از مهمترین چالشهای این ارز رمزنگاری شده، تبدیل گردیده است. با این وجود، توسعه دهندگان برجسته در جامعه بیت کوین در تلاشند تا راه حل این مشکل را توسعه دهند. بنابراین این روش به Bitcoin امکان پردازش میلیون ها معامله یا بیشتر در ثانیه را می دهد.

نحوه عملکرد سگویت

Segregated Witness  که با نام فرآیند SegWit نامیده می شود. امضای دیجیتال بیش از نیمی از فضای معاملات را شکل می دهد که سگویت در تلاش است با حذف امضا از ورودی و منتقل کردن آن به سازه ای در پایان معامله، داده های متصل یافته به یک امضا را حذف کرده و نادیده بگیرد.

بدین ترتیب، به جای آن که در هر اندازه بلوک، دارای محدودیتی با یک مگابایت باشد به ظرفیت چهار مگابایت ارتقاء می یابد. همچنین د رکنار این افزایش گنجایش بلوک ها، سگویت قادر است که مساله ای را حل نماید که توسط آن گیرنده می تواند شناسه معامله فرستنده را در یک پیشنهاد جهت اخذ سکه های بیشتر از فرسنده پیگیری نموده و اصلاح نماید. به جهت آن که امضای دیجیتال از ورودی جدا می شود، طرف مقابل، هیچ راهی برای تغییر شناسه معامله بدون لغو امضای دیجیتال نخواهد داشت.

همانطور که قبلا ذکر شد، هر بلوک از داده های معامله ار جمله کلید عمومی، مقدار BTC و غیره و اسکریپت که شامل کلید عمومی فرستنده و امضای دیجیتالی آنها می باشد، تشکیل شده است. اگرچه ضروری است که امضاهای دیجیتال در فرآیند اعتبار سنجی گنجانده شوند، اما آنها از فضای زیادی در بلوک ها استفاده می کنند که در غیر این صورت می توانند برای معاملات بیشتر استفاده شوند.

کاربردهای سگویت

امضاهای دیجیتالی که به عنوان شاهد نیز شناخته می شوند، 60٪ از داده های معامله را اشغال می کنند و معمولاً داده های شاهد در وسط داده های معامله وجود دارد. سگویت راهی برای حذف شاهد از معامله است و داده های شاهد را به انتهای معامله منتقل می کند. وقتی یک معامله توسط یک گره تأیید می شود، داده های شاهد از معامله حذف می شود. با حذف امضا از بلاک اصلی معاملات، اندازه معامله به طور قابل توجهی کوچکتر شده و بنابراین امکان معاملات بسیار بیشتری در هر بلاک وجود دارد.

توجه به این نکته مهم است که قبل از SegWit ، حداکثر اندازه بلاک Bitcoin یک مگابایت بود. یعنی با رسیدن به حد مجاز داده  بلوک دیگر قادر به پذیرش تراکنش های بیشتر و سایر معاملات غیرمجاز بود. سگویت برخلاف تصور عمومی، در واقع افزایش اندازه بلوک است. این روش جدیدی را برای اندازه گیری اندازه معاملات پیاده سازی کرده است که به جای تکیه بر اندازه بلوک  یک مگابایت، بلوک ها را با استفاده از چیزی که به عنوان وزن بلوک شناخته می شود، اندازه گیری می کند.

نکات منفی SegWit چیست؟

با وجود این واقعیت که پذیرش تراکنش سگویت در شبکه بیت کوین در حال افزایش است، سازگاری های احتمالی شبکه بیت کوین به دلیل اهمیت و اندازه مطلق بیت کوین، بیش از حد در معرض خطر است. بحث مقیاس مداوم احتمالاً دلیل اصلی چندین فورک بلاکچین بیت کوین طی چند سال گذشته بوده است. برجسته ترین آن ها، هارد فورک Bitcoin Cash بود که در تاریخ 2017 انجام شد.

سوالات متداول

در حالی که شبکه بیت کوین بیش از ده سال است که بدون هیچ حادثه قابل توجهی فعالیت می کند، موارد متعددی وجود دارد که هزینه های معامله، به مقادیر زیادی می رسد. توسعه دهندگان بیت کوین در مورد چگونگی مقیاس بندی بهتر شبکه برای کنترل حجم معاملات در حال رشد بحث داشتند که نهایتا با یک سافت فورک به سرانجام رسید.

توصیه می شود که کاربران از کیف پول بیت کوین Segwit استفاده کنند. زیرا باعث صرفه جویی در هزینه های معاملات خواهد شد.

مزیت اصلی این است که اندازه داده های معامله مورد نیاز برای ذخیره در یک بلوک را کاهش می دهد و اجازه می دهد تا هر بلوک ظرفیت اضافی برای ذخیره تراکنش های بیشتر را داشته باشد.

بله در تمامی محصولات Ledger ، پشتیبانی Segwit موجود است.

Binance پشتیبانی از SegWit برای سپرده های بیت کوین (BTC) را آغاز کرده است. با انتخاب شبکه BTC (SegWit) ، کاربران می توانند وجوه را به آدرس سگویت منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *